Moderni stoli skrbijo tako za estetiko kot udobje
Čeprav pogosto zapostavljeni, so stoli od nekdaj nadvse zanimiva študijska tema številnih oblikovalcev in arhitektov. Design nekaterih je večen, četudi so jih oblikovali pred nekaj desetletji. Moderni stoli, poleg svoje prvotne funkcije, ki naj bi zagotavljala udobno sedenje, zastopajo tudi pomemben del pohištvene opreme, saj so prostoru v okras.
Konferenčni stoli
Konferenčni stoli so pomemben del vsakega kongresnega centra, učilnice, predavalnice, pisarne, čakalnice, oziroma ostalih prostorov, kjer za udeležence različnih predavanj, seminarjev in podobnega, potrebujemo večje število sedišč. Po videzu in funkcionalnosti navadno skrbijo za optimalno ergonomsko in sproščeno pogovorno klimo. Njihove anatomsko oblikovane sedežne površine in kvalitetna oblazinjenja zagotavljajo prijetno dolgotrajno sedenje in dobro počutje. Ker se brez težav zložijo eden na drugega, ne zavzamejo veliko prostora in so enostavni za shranjevanje, ob enem pa se tudi zlahka razložijo ter na ta način prihranijo čas pri pripravi konferenčnih prostorov.
Ergonomski računalniški stoli
Računalnik je postal naš vsakodnevni spremljevalec, pred katerim vse več ljudi, tako v službi, kot doma, preživi ure in ure. Povprečen pisarniški delavec v svojem življenju sedi kar 85.000 ur, kar je nekaj več kot 9 let. Zaradi nepravilnega sedenja in nekakovostnih stolov, ki hrbtenici ne nudijo ustrezne opore, lahko pride do kroničnih težav kot so glavoboli, bolečine v vratu, ramenih, križu in kolenih, zato je potrebno poskrbeti, da bi bilo naše sedenje čim manj škodljivo, »zdravo« in udobno. Ergonomski stol nas lahko obvaruje pred poškodbami hrbtenice.
Za pravo udobje so pomembne naše navade sedenja, trdota stola, ergonomska oblika in dodatki, ki jih nekateri stoli ponujajo. Kot prvo, pa je potrebno vedeti kako sploh pravilno sedeti.
Pravilno sedimo, ko boke, kolikor se da potisnemo nazaj. Ko sedimo na ravnem stolu s trdo podporo, zadnjico premaknemo do zadnjega roba, brez da bi bili nagnjeni naprej. Hrbet in ramena naj bodo čim bolj ravna. Če pa sedimo na stolu z mehko podporo ali kavču, imejmo noge v celoti na tleh, hrbtenica pa naj bo ravna. Kadarkoli sedimo, imejmo v mislih, da moramo držati ramena kolikor se da nazaj, hrbet pa naj bo raven, ne sključen, saj lahko takšna drža sčasoma povzroči kronične bolečine in glavobole.
Računalniški stol naj bo tako visok, da bodo naše noge na tleh s celotno površino stopal, med notranjo stranjo kolena in sprednjim robom sedeža pa mora biti približno 3 ali 4 centimetre prostora. Stegna morajo biti vzporedna s tlemi in delovno površino. Če je stol previsok, se poveča pritisk na kolena, kar lahko omeji pravilen pretok krvi. Tudi prenizek stol ni priporočljiv, saj bomo pri sedenju na njem kolena dvignili v položaj nad višino bokov, s čimer se bodo sedalne kosti neprimerno obremenile. Najbolje je, da si priskrbimo stol z nastavljivo globino sedeža, premik naprej ali nazaj pa bo poskrbel, da se bo sedišče prilagodilo dolžini naših nog.
Zelo priporočljivo je tudi udobno naslonjalo za roke, ki naj bi med delom udobno počivale, pri čemer hrbet in ramena ne smejo biti zgrbljeni. Naslonjala za stole naj bodo nastavljiva tako, da bomo imeli komolce pod kotom 90 stopinj, podlakti pa vzporedno s tlemi.
Če je mogoče naj bo naše naslonjalo nastavljeno na 100°–110°, pri čemer naj bo podprt celoten hrbet. Dobri ergonomski stoli nudijo tudi odporo za ledveni del in hrbtenico, s čimer nas prisilijo, da sedimo naravnost.
Ker so človeška telesa različna, ni nujno, da nam bo stol, ki ga priporočajo ostali, ugajal, zato ga je pred nakupom vredno preizkusiti.
Direktorski stol
Direktorski stol je udobnejša visokokakovostna različica pisarniškega stola, sofisticirane izdelave, ki, je pogosto dvojno oblazinjen, oblečen v usnje ipd. Takšen stol se navadno ponaša tudi z ergonomskim dizajnom, ki omogoča udobno sedenje, posebno oblazinjeno podporo za vrat in glavo ter prefinjenim tečajnim mehanizmom, ki je nastavljiv glede na telesno težo.