S kakšnimi dermalnimi polnili si lahko povečamo ustnice?


Povečanje ustnic v zadnjem času predstavlja precej priljubljeno obliko plastične kirurgije, ki na svojem slovesu pridobiva zlasti po zaslugi vplivnežev na socialnih medijih. Ne glede na priljubljenost povečave ustnic med precej mlado populacijo, pa se zadnjo že vrsto let odločajo tudi drugi. Povečanje ustnic je priljubljeno pri tistih, ki se bodisi rodijo z določenimi nepravilnostmi ustnic bodisi so se jim ustnice povesile zaradi staranja.

Najpogostejšo težavo na tem področju predstavljajo denimo premajhne oz. pretanke ustnice, ki nam pogosto pridajo resnejši oz. bolj žalosten videz. Med tistimi, ki se najpogosteje odločajo za tovrsten poseg, so tako zlasti pripadnice ženske populacije z željo po polnejših in bolj ženstvenih ustnicah. Ko se odločimo za povečavo ustnic, lahko dandanes izbiramo med najrazličnejšimi polnili. Včasih je najbolj priljubljeno polnilo resda predstavljal botoks, v današnjem času pa so bolj priljubljena in v določenem pogledu tudi bolj naravna t. i. dermalna polnila za ustnice, kamor sodi tudi oblika povečanja ustnic s hialuronsko kislino.

Povečanje ustnic za mlajše in starejše

Zakaj se ustnice z leti povesijo?

Pri vsakem posamezniku se ustnice z leti, tj. s staranjem, povesijo in tako spremenijo svojo obliko. Najpogosteje se namreč prav zgornja ustnica podaljša in pri tem povesi oz. spusti, kar poveča razmik med našimi usti in nosom. Pri tem se t. i. ustna rdečina velikokrat stanjša in obrne navznoter, tako da rob med preostalo kožo naše zgornje ustnice postane manj izrazit. Ne povesi pa se zgolj zgornja ustnica, temveč velikokrat tudi ustni kotički, saj s staranjem mehka tkiva izgubijo na svoji prožnosti in se zaradi sile težnosti povesijo.

Pogost pojav pri tem je tudi prerazporeditev kolagenskih vlaken, kar posledično vodi k vse večji izrazitosti gub, še posebej tistih na zgornji ustnici. Nič nenavadnega ni torej, da se večina (žensk) odloči za manjši kirurški poseg povečanja ustnic, bodisi z botoksom bodisi s t. i. dermalnimi polnili. Med slednje tako sodi še posebej priljubljena oblika povečanja ustnic s hialuronsko kislino.


Povečanje ustnic s pomočjo polnil

Za povečanje ustnic se odloča veliko žensk, ta vrsta kirurškega posega pa še zdaleč ni razširjena zgolj med starejšo populacijo, ki se sooča s povešenimi ustnicami, temveč tudi med mlajšo. Tudi nekatere pripadnice mlajše populacije se namreč soočajo z določenimi težavami, kot so denimo izredno majhne oz. tanke ustnice. Izgled ustnic lahko spremenimo na različne načine, še posebej priljubljeno pa je povečanje ustnic s polnili.

Eno izmed oblik predstavlja denimo vbrizganje lastnega tkiva, tj. lastne maščobe, v ustnice, drugo – tudi precej priljubljeno – pa silikonski vsadki. Čeprav sta obliki razmeroma razširjeni in poznani, pa zdaleč najbolj priljubljeno obliko povečanja ustnic predstavljajo polnila za ustnice. Vbrizgavanje začasnega polnila za ustnice je namreč najpogosteje izbrana metoda povečanja ustnic, kajti sam poseg je razmeroma neinvaziven in ne pušča nobenih brazgotin. Pomembno je tudi, da lahko – v primeru, da z rezultatom nismo zadovoljni – polnilo za ustnice kadarkoli raztopimo. Za začasno povečanje ustnic je trenutno najpogosteje uporabljeno polnilo hialuronska kislina.

Mladosten in naravni videz po kirurških posegih

Kako si povečamo ustnice s hialuronsko kislino

Do pred kratkim je najpogostejšo metodo povečanja ustnic s pomočjo polnil za ustnice predstavljal predvsem botoks, zadnje čase pa so se na trgu pojavila mnogo prijaznejša dermalna polnila. Dermalna polnila, kamor denimo sodi tudi hialuronska kislina, so uporabniku bolj prijazna in veliko manj invazivna. Tako kot druga dermalna polnila tudi hialuronska kislina obstaja v več različicah. Obenem gre za snov, ki je v vezivnem tkivu in koži prisotna že naravno, zaradi česar se po vbrizganju le redko kdaj pojavijo kakršnikoli stranski učinki.

Tehnika vbrizganja je pri tem odvisna od pacienta in oblike njegovih ustnic. Dermalno polnilo, tj. hialuronsko kislino, se običajno vbrizga v centralni del, tik ob mišico, nato pa se z vbrizgavanjem polnila za ustnice nadaljuje na meji med rdečino in kožo ustnice. S tem se naredi celotno ustnico bolj polno in tako doseže dokaj naraven rezultat, ki ustnice naredi naravno nabrekle in nikakor ne nenaravne.


Dermalna polnila vs. botoks

Za razliko od botoksa so dermalna polnila za povečanje ustnico veliko bolj naravna, nekatera izmed njih, denimo hialuronska tkiva, pa so v vezivnem tkivu že naravno prisotna. Povečanje ustnic s hialuronsko kislino namesto z botoksom se uporablja za korekcijo obraza, tj. za dodajanje volumna delom obraza, kot so denimo ustnice, ličnice, brada in t. i. temporalne kotanje. S pomočjo (dermalnih) polnil se mehanično zapolni prostor med in pod gubami, le-te posledično zmanjša, na ta način pa doseže svež in pomlajen videz obraza.

Kot omenjeno, se dandanes kot nadomestek za druga polnila za ustnice (botoks) uporablja zlasti hialuronska kislina, in sicer v različnih oblikah. Medtem ko se denimo srednje gosta hialuronska kislina uporablja za povečanje ustnic, odpravljanje nepravilnosti obraza in odpravo podočnjakov, se mehkejša hialuronska kislina uporablja za korekcijo manjših obraznih gubic.

Postopek povečanje ustnic s hialuronsko kislino poteka ambulantno, vendar brez anestezije. Na mestu, ki se ga korigira, se tako uporabi zgolj anestetično mazilo (razpršilo ali gel), nato pa se dermalno polnilo za ustnice vbrizga v izbrani del obraza. Celoten postopek pri tem ne traja več kot 60 minut. V našem zdravstvenem centru, se lahko pozanimate tudi za ostale posege estetske kirurgije, kozmetične storitve, prav tako pa naše ambulante opravljajo najrazličnejše preventivne zdravstvene preglede, ki jih ne bi smeli prezreti.