Kdaj se odločiti za digitorektalni pregled prostate in urinski test?
Prostata je moška spolna žleza. Nahaja se v spodnjem delu urinarnega trakta, pod mehurjem in obdaja sečnico. Velikost zdrave prostate obsega približno velikost enega oreha. Z višanjem starosti moškega pa se prostata veča. Poleg dejanske velikosti prostate se veča tudi vrednost PSA (okrajšava za prostato specifičen antigen). V kolikor je PSA povišan, to lahko kaže na določene težave s prostato, vendar ni nujno, da takoj pomislimo na rakavo obolenje prostate.
Žlezno tkivo ob sečnici prične naraščati in pritiskati na mehur
Prostata lahko moškim v zrelejših letih povzroča kar nekaj težav, zato se je pametno odločati za redne preglede prostate. Pogosto se moški, ki se odločijo za pregled prostate, soočajo z vnetjem tega organa. Najpogosteje pa se po petdesetem letu začne razraščanje žleznega tkiva ob sečnici, kar ovira odtok vode iz mehurja. Značilni znaki benignega povečanja prostate se izražajo postopoma – curek seča je zaradi pritiska na sečnico šibek in se prekinja, uriniranje pa zato traja dlje. Na koncu lahko urin celo samo kaplja. Ker se prostata razteza in napenja, sečni mehur postane razdražljiv, nato pa postopoma oslabi in nima več sposobnosti, da bi se popolnoma izpraznil. Zato se lahko pojavijo tudi težave s shranjevanjem vode in neustavljiva potreba po uriniranju ter tudi dražeč, celo pekoč občutek ob odvajanju vode. V tem trenutku je zagotovo nastopil čas, za obisk urološke ambulante in temeljiti pregled prostate.
Preventivni pregledi prostate v izogib napredovanju rakavega obolenja
Kljub temu pa pri večini pacientov primarna skrb pri pregledu prostate ostaja rakavo obolenje tega organa. Vsekakor je rak prostate obolenje, na katerega moramo biti zelo pozorni, saj je to najbolj razširjen rak pri moških v Sloveniji. Na leto zdravniki odkrijejo več kot 1400 primerov tega raka, s starostjo pa se odstotek obolelih močno povečuje. Pozitivna stran te bolezni je, da je rak prostate v začetni fazi v večini primerov ozdravljiv. Tudi v napredovali fazi, ko se rak že razširi na druge organe, lahko njegovo napredovanje z novimi zdravili precej upočasnimo. Prav zato je zelo pomembno, da se moški v zrelejših letih odločijo za redne preglede prostate. Bolezen v začetni fazi praviloma ne povzroča simptomov, zato je preventiva še toliko bolj pomembna.
Kakšni so klinični znaki rakavega obolenja prostate?
Klinični znaki rakavega obolenja prostate so v veliki meri pogojeni z anatomskim položajem tega organa. Rak prostate se razvija počasi in dolga leta ne povzroča težav, ki bi jih bolnik občutil. Zelo pogosto oboleli za rakom prostate najprej opazijo krvav urin. Bolečine v skeletu se pojavijo, ko rak prostate zaseva in prerašča kostno tkivo. Z rakastimi celicami prostate preraščeno kostno tkivo je bolj krhko. Že pri manjši poškodbi lahko pride do zloma kosti, kar imenujemo patološki zlom.
Preiskave, ki jih ob sumu raka prostate opravi urolog – kaj je digitorektalni pregled?
V primeru suma na rakavo obolenje prostate s pridom uporabljamo urinski test Select MDx. Ta lahko brez biopsije z 98% natančnostjo predvidi, ali gre za agresivno obliko raka prostate. To seveda predstavlja zelo veliko prednost, saj se pacient izogne biopsiji in drugim manj prijetnim diagnostičnim metodam, če test pokaže nizko tveganje za agresivno obliko raka prostate. Select urinski test MDx se lahko izvede tudi v Sloveniji.
Osnovna preiskava, ki jo pri pregledu prostate opravimo, je ultrazvok trebuha. Na preventivnem pregledu vam bo urolog skozi zadnjično odprtino otipal prostato (digitorektalni pregled prostate – DRP). Pri digitorektalnem pregledu prostate bo urolog ocenil velikost prostate in njeno konsistenco, zatipal pa bo tudi morebitne zatrdline, ki bi lahko bile sumljive in bi jih bilo potrebno spremljati ali odstraniti. Če pri pregledu urolog posumi na raka prostate se odloči za mpMRI prostate ali takojšnji transrektalni ultrazvok s punkcijo prostate (poznano pod imenom TRUZ). Odvzeto tkivo bo pregledal patolog in podal izvid.