Pregled krčnih žil v angiološki ambulanti
Kaj so krčne žile?
Krčne žile so bolezensko spremenjene zvijugane in zadebeljene vene, ki nastanejo zaradi povišanega tlaka v žili. Pojavljajo se v glavnem na spodnjih okončinah, kjer je tlak najvišji. Predpogoj za nastanek krčnih žil so okvare venskih zaklopk, ki sicer omogočajo enosmeren tok krvi po venah, v smeri proti srcu. Zaradi okvarjenih venskih zaklopk, kri vdira v najnižje ležeče vene, ki se zaradi visokega pritiska razširijo in zvijugajo.
Krčne žile so v določeni meri genetsko pogojene, na njihov nastanek pa lahko vpliva tudi življenjski slog brez gibanja, stoječe delo in dolgotrajno sedenje. Krčne žile lahko nastanejo tudi zaradi kajenja, prekomerne telesne teže, kroničnega zaprtja, hormonske terapije ali zaradi nosečnosti.
Angiološka ambulanta - ambulanta za žilne bolezni
Angiologija je medicinska veda, ki se ukvarja s prepoznavanjem in zdravljenjem bolezni žil. V širšem pomenu besede se angiologija ukvarja z vsemi žilami v telesu, v ožjem pomenu pa predvsem s perifernimi arterijami okončin, aorto in globokimi venami okončin. Vse našteto opravljajo specialisti v posebni angiološki ambulanti.
Pregled v angiološki ambulanti
Kadar vaš osebni zdravnik ali katerikoli drugi specialist ugotovi potrebo po pregledu krčnih žil, vas z napotnico napoti v angiološko ambulanto. Pri angiološkem pregledu žilni kirurg ugotovi objektivno klinično situacijo in vam predlaga ustrezno obliko kirurškega zdravljenja.
Ob žilno kirurškem pregledu bo žilnega kirurga zanimala podrobna medicinska dokumentacija o preteklih težavah, opravil bo natančen pogovor o trenutnih težavah in izvedel klinični pregled krčnih žil. Če je potrebno, predlaga tudi dodatne diagnostične preglede krčnih žil, najpogosteje ultrazvočni pregled globokih in povrhnjih ven, ki ga lahko izvedete v angiološki ambulanti.
Ultrazvočna preiskava krčnih žil predstavlja pomembno orodje pri odkrivanju in zdravljenju žilnih bolezni. Ta pregled krčnih žil običajno opravi žilni kirurg v ambulanti za krčne žile. Cilj žilno kirurškega pregleda je, da se ugotovi, zakaj ima bolnik boleče noge, katere krčne žile so prizadete, kje se nahajajo in naredi se strategija zdravljenja krčnih žil.
Pri manjšem odstotku bolnikov, ki imajo težave s krčnimi žilami zadostujejo konzervativni ukrepi, kot so kompresijske nogavice ali elastični povoji. Pri večini bolnikov s krčnimi žilami pa se moramo odločiti za enega od invazivnejših ukrepov kot so laserska operacija krčnih žil, radiofrekvenčna ablacija krčnih žil, klasični operativni poseg na krčnih žilah ali sklerozacija krčnih žil. Navedene metode zdravljenja se kombinira z nošnjo kompresijskih nogavic. Nekatere od njih lahko opravimo direktno v angiološki ambulanti, druge pa potrebujejo več priprave, zato se v ambulanti za krčne žile uredi le potrebna dokumentacija in rezervacija termina, sam poseg pa se opravi v operacijski dvorani.