Redni preventivni pregled prostate z ultrazvokom so ključni za zgodnje odkrivanje raka prostate
Prostata je moška spolna žleza, ki leži med bazo mehurja in zunanjim sfinktrom sečnice. Velika je kot oreh. Obdaja sečnico na izhodu iz mehurja. Na prostati s prostim očesom lahko vidimo tri ali štiri režnje. Klinične simptome oziroma bolezenske znake določa predvsem anatomski položaj prostate, ki ga lahko zdravnik oceni na preventivnem pregledu prostate. Že njeno ime podmehurnica ali obsečnica govori, da se nahaja tik pod mehurjem in da obkroža začetni del sečnice. Funkcije prostate so prenos semenske tekočine, ohranitev vitalnosti in gibljivosti spermijev ter antibiotična zaščita, zato se funkcionalne motnje prostate kažejo prav na spolni okrnjenosti in težavami z uriniranjem.
Simptomi so različni. Pogosto odvajanje vode, potreba, da gremo na vodo takoj (urgenca), večkratno vstajanje ponoči (nokturija), slabši curek, ki se prekinja, in nepopolna izpraznitev mehurja so tipični simptomi spodnjih sečil, ki lahko opozorijo na raka na prostati. Rak prostate je zelo pogosta bolezen, s starostjo pa se ta bolezen pojavlja še pogosteje. Uspeh zdravljenja je odvisen od zgodnjega odkritja bolezni, zato moškim, starejšim od petdeset let (po nekaterih smernicah tudi starejšim od štirideset let), svetujemo reden letni preventivni pregled prostate.
Osnovna preiskava, ki jo je potrebno opraviti pred preventivnim pregledom pri urologu, je ultrazvočna preiskava trebuha. Ultrazvočni pregled nam je v pomoč pri ugotavljanju morebitnega zastajanja seča, ocenimo lahko tudi velikost prostate in zamejenost. Merimo lahko tudi pretok seča. Na preventivnem pregledu nato urolog izvede digitorektalni pregled – DRP, odvzame vzorec krvi za merjenje markerja PSA in glede na izvide omenjenih preiskav poda mnenje glede nadaljne diagnostike. V primeru izvidov, sumljivih za raka prostate, bo opravljena še transrektalna ultrazvočna preiskava s punkcijo prostate (TRUZ). Glede na najnovejše raziskave pa lahko oseba v urološki ambulatni samoplačniško opravi tudi urinski test SelectMDx.
Digitorektalni pregled
Prostata se dotika danke, zato jo lahko zdravnik čeznjo dobro otipa. Rektalni preventivni pregled je enostaven in ga lahko opravi tudi splošni zdravnik, pri čemer ne potrebuje nobenih instrumentov in aparatur, je izvrstna osnovna orientacijska informacija o stanju prostate. Z digitorektalnim pregledom ugotovimo velikost prostate, njeno elastičnost, bolečnost ter zamejenost. Če zdravnik zatipa zatrdline je to zanj pomemben kazalnik za nadaljnje diagnostične postopke. Neravna, slabo omejena, grčasta prostata, ki je s prstom ni moč natančno otipati in je fiksirana na okolna tkiva, je značilnost napredovalega raka prostate. Tudi če je prostata normalne konsistence, a je povečana, še vedno obstaja možnost, da ima moški raka na prostati, zato je potrebno poudariti, da je digitorektalni pregled prostate zgolj orientacijska preiskava.
Merjenje vrednosti PSA
Med laboratorijskimi preiskavami je najpomembnejše določanje vrednosti PSA (Prostata Specifični Antigen). To je encim, ki ga izločajo epitelne celice prostatičnih žlez. Če je vrednost PSA po preventivnemu pregledu prostate povečana, to še ničesar ne pove. Poleg tega vrednost PSA z leti raste. Pri mladem moškem je nižja kot pri starejšem. Normalna vrednost se giblje med ena in štiri. Vrednosti med 4 in 10 so že v območju, ki lahko napoveduje benigno displazijo (povečanje prostate) ali rak. Zato si poleg določanja vrednosti PSA, urologi pomagajo še z različnimi modifikacijami prostatičnega specifičnega antigena (PSA). Tako določajo prosto PSA ter razmerje med prosto in totalno PSA. S tem dobijo indekse, ki pokažejo določene statistične vrednosti, ki so lahko bolj sumljive za raka prostate ali prostatično hiperplazijo. To je pomembno pri načrtovanju vseh diagnostičnih postopkov.
TRUZ pregled
Pri povišanem PSA oziroma sumljivem rektalnem pregledu prostate vam bo urolog naredil ultrazvok prostate skozi danko (TRUZ) in sočasno še punkcijo prostate. Transrektalno ultrazvočno (UZ) vodena punkcija prostate je diagnostična preiskava, pri kateri si zdravnik prostato najprej ogleda s pomočjo ultrazvočne sonde, ki jo vstavi v zadnji del debelega črevesa. Med preiskavo boste praviloma ležali na levem boku s pokrčenimi koleni. S pomočjo ultrazvočne slike pri ultrazvočnemu pregledu prostate urolog določi, na katerih mestih je prostata spremenjena in nato s tanko iglo odvzame delček spremenjenega tkiva. Ob punkciji urolog odvzame od deset do dvanajst vzorcev, ki jih nato pošlje na mikroskopski pregled patologu, slednji pa določi za kakšne spremembe tkiva gre. Glavni namen UZ vodene punkcije je zgodnje odkrivanje raka prostati.
Kontaktirajte Aristotel zdravstveni center za preventivni pregled prostate
Urinski test SelectMDx- neinvazivni urinski biomarkerski test
Neinvaziven biomarkerski urinski test SelectMDx je del najnovejših standardov diagnostike raka prostate. Oseba s povišano vrednostjo PSA in/ali nenormalnim digitorektalnim pregledom ima od sedaj možnost opraviti samoplačniški neinvazivni biomarkerski urinski test SelectMDx. Vaš urolog bo opravil digitorektalni pregled z dodatno masažo prostate z leve in desne strani, po preventivnem pregledu pa boste enostavno oddali vzorec urina v poseben zbiralnik. Vzorec se potem pošlje v analizo v laboratorij proizvajalca MDx Health BV na Nizozemskem. Rezultati analize bodo znani v 7-ih dneh po prispetju vzorca v laboratorij. Predstavil vam ji bo vaš urolog, ki je opravil preventivni pregled prostate. V primeru, da urinski test pokaže visoko verjetnost agresivnega raka prostate, se za nadaljnjo diagnostiko in natančno določitev lokacije tumorja svetuje magnetna resonanca in biopsija prostate, o čemer se boste lahko pogovorili s svojim urologom. Urinski test Select MDx test je na voljo v zdravstvenemu centru Aristotel, kjer boste poglobljene rezultate iz preventivnega pregleda dobili že v sedmih delovnih dneh.