Samoplačniški ultrazvok srca - poskrbite za svoje srce

UZ srca se opravi skladno z dogovorom zdravnika, ki lahko na podlagi kliničnih simptomov in znakov težav določi, da je potreba po samem pregledu. je Za zdravje vašega srca lahko nedvomno največ naredite sami. Z zdravo prehrano in rednim gibanjem bo vaše srce v dobri formi. Da pa boste prepričani, da je z vašim najpomembnejšim organom res vse v najlepšem redu, po poskrbel kardiolog.

Samoplačniški UZ srca na kardiološkem pregledu je najučinkovitejša metoda za pregled delovanja srca in odkrivanje morebitnih napak v delovanju srca ali srčnih obolenj. UZ srca je varna, neinvazivna in neboleča preiskava srca, ki se opravlja ambulantno, s to preiskavo pa lahko kardiolog temeljito pregleda srce in zanesljivo diagnosticira morebitne težave. Če pa želite samo preveriti zdravje vašega srca, pa lahko opravite UZ srca samoplačniško.

Ultrazvok srca samoplačniško

Kaj pa ultrazvok srca sploh je?

Ko govorimo o ultrazvoku, lahko rečemo, da je to izredno hitro valovanje zraka. Za tiste, ki vam fizika ni blizu, je valovanje pravzaprav zvok, ki se širi skozi snovi (torej skozi pline, tekočine in trdne snovi). Hitrejše, kot je valovanje, višja je frekvenca in slabše lahko slišimo ta zvok. Ker je frekvenca ultrazvoka zelo visoka, ga torej ne moremo slišati, s pomočjo ultrazvočnih naprav pa lahko vidimo, kako se ultrazvok odbija od plinov, tekočin in trdnih snovi. Posebne sonde v ultrazvočnem aparatu oddajajo in sprejemajo ultrazvočne valove, ta signal pa se računalniško pretvori v sliko.


Za kaj se uporablja ultrazvok srca?

Ultrazvok srca se v diagnostični medicini uspešno uporablja že več kot 40 let. Dnevno se samoplačniški UZ srca uporablja predvsem zato, ker je popolnoma neinvazivna diagnostična metoda in varna tudi za nosečnice. Uporabljamo ga za diagnosticiranje bolezni srčnih zaklopk, pregled delovanja umetnih zaklopk, odkrivanje krvnih strdkov v notranjosti srčne votline, nepravilnosti glavne žile odvodnice, diagnosticiranje bolezni srčne mišice in nepravilnost srčnih sten. Običajen UZ srca se lahko dopolni z barvno dopplersko preiskavo. S pomočjo različnih barv, ki prikazujejo različne hitrosti pretoka, lahko zdravnik oceni prekrvavljenost organa in ožilja ter opredeli morebitne cirkulacijske motnje.

V določenih primerih je lahko zaradi različnih vzrokov potrebno še dodatno razjasnjevanje določenih nejasnosti, ki se lahko pojavijo med pregledom. V takem primeru se pacientu v žilo med pregledom vbrizga posebno kontrastno sredstvo, ki ponazarja pretok krvi skozi žile in srce. Ultrazvok srca je tako še jasnejši in specialist lažje določi pravilno diagnozo. Prav tako se napredne različice ultrazvoka uporabijo pri samoplačniškem UZ srca.


Vas zanima samoplačniški kardiološki pregled? Preberite več tu >>>


Priprava na UZ srca

Za uspešen pregled z ultrazvokom je potrebno predhodno upoštevanje navodil, ki nam jih posredujejo iz specialistične kardiološke ambulante. Na pregled prinesite tudi medicinsko dokumentacijo v zvezi s težavami, zaradi katerih ste naročeni na ultrazvok srca, kot tudi podatke o vseh doslej opravljenih preiskavah (izvide zdravnikov specialistov, ultrazvočne in rentgenske slike). Enako velja tudi za samoplačniški UZ srca, saj je poznavanje vašega predhodnega stanja v vseh primerih zelo pomembno.

Za ultrazvok srca pacient ne potrebuje nobenih posebnih priprav, prav tako ni potrebno, da na pregled pride tešč. Gre za povsem neškodljivo ultrazvočno preiskavo, ki na človeku ne povzroča nikakršnih negativnih stranskih učinkov. Tako se UZ srca brez težav lahko ponavlja večkrat, na ta način pa lahko zdravnik redno spremlja razvoj bolezni oziroma uspešnost zdravljenja.


Kako poteka ultrazvok srca?

Priprave za samoplačniški ultrazvok srcaPri ultrazvoku ni nobenega sevanja ali magnetnega polja, so zgolj ultrazvočni valovi, zato se preiskava lahko izvaja tudi v nosečnosti. Sodobne naprave omogočajo strokovnjakom, da z vodeno sondo locirajo del telesa oziroma organ, ki ga želijo pregledati.

Strokovnjak ultrazvok srca opravi prek zaslona, ki je del ultrazvočne naprave. Mejne ploskve različnih tkiv povzročajo odboj dela ultrazvočnih valov. Sodobna tehnologija nam omogoča tudi gledanje 3D ultrazvočnih posnetkov. Ultrazvočni valovi pri potovanju skozi tkiva povzročajo tlačne valove, kitkiva stiskajo in popuščajo. Stisnjena tkiva prepuščajo zvok hitreje, medtem ko  popuščena počasneje. Računalnik ovrednoti različne odboje iz istih struktur in izriše sliko na zaslonu.

UZ srca je za pacienta povsem preprosta, neboleča in ne zahteva nikakršnih posebnih priprav. Ultrazvok srca se izvaja tako, da med pregledom pacient leži na boku, z razgaljenim zgornjim delom telesa in z rahlo dvignjenim vzglavjem. Specialist z ultrazvočno sondo v živo pregleduje delovanje srčne mišice, srčnih zaklopk, večjih žil in okolice srca.

Pregled je lahko enodimenzionalni, dvodimenzionalni ali doplerski. Med pregledom se pogosto pacientu meri tudi EKG za spremljanje delovanja srca. Ultrazvok srca specialistu zelo jasno pokaže morebitne spremembe na srčni mišici, zaklopkah ali žilah in tako zelo olajša postavljanje kardiološke diagnoze.


Samoplačniški ultrazvok srca v zdravstvenem centru Aristotel

V zdravstvenem centru Aristotel samoplačniški ultrazvok srca izvajajo vrhunski strokovnjaki z najnovejšimi ultrazvočnimi napravami. Za vse informacije glede poteka in cene pregleda  so vam vedno na voljo in z veseljem vam bodo svetovali, kakšen tip preiskave potrebujete.

UZ srca je izjemno pomembna preiskava, ki lahko pravočasno odkrije morebitne težave ali bolezni srca, zato je pomembno, da preiskavo opravi vrhunski strokovnjak, ki bo po pregledu postavil pravilno diagnozo in vam svetoval o načinih zdravljenja. Prav tako pa obiskovalcem omogočajo ultrazvok srca samoplačniško, saj je pomembno, da se delovanje našega najpomembnejšega organa preveri tudi, če težave še niso prisotne. Cene samoplačniškega ultrazvoka srca so zelo različne, a naj to ne bo omejitev za skrb za vaše srce.