Javna razsvetljava z nižjo porabo energije in zmanjšanim svetlobnim onesnaženjem

 

Javna razsvetljava je vsaka svetloba projicirana, na javni prostor. Ulične svetilke so se prvič pojavile v Parizu leta 1667, ko je “sončni kralj” Ludvik XIV razglasil zakon o mestni cestni razsvetljavi. 2700 oljenk je osvetlilo Pariz, ki se od tedaj imenuje mesto luči. Danes razsvetljava združuje različne tehnologije, ki prinašajo mnoge ekološke in družbene prednosti.

Kakovostno usmerjeni žarki zagotovijo varnost v cestnem prometu, izboljšajo vidljivost ter znižajo kriminalne dejavnosti. Moderne ulične luči so zasnovane tako, da znižajo porabo električne energije ter zmanjšajo onesnaženje. Trajnostna zasnova ima visoko toplotno prevodnost in je odporna proti najrazličnejšim vremenskim spremembam. Prav tako se ponašajo s preprostim in stroškovno učinkovitim vzdrževanjem.

Javna razsvetljava

A ne glede na to, kako odličen je produkt, ne gre pozabiti, da je pri javni razsvetljavi poglavitno načrtovanje. Le to mora biti izvedeno preudarno, temeljito in v skladu s smernicami. Pri oblikovanju je treba upoštevati učinkovitost žarka, način in višino namestitve, moč ter induktivno smer. Na podlagi teh lastnosti oblikovalci izdelajo načrt osvetljevanja javnih površin. Območja vključujejo glavne in stanovanjske ulice, mestne parke, trge, cestna križišča, parkirišča ter industrijske cone. Pri tem je bistveno še, da so zunanje luči v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja (Uradni list RS, št. 81/2007).

Zakaj je javna razsvetljava tako pomembna?

Osvetljevanje javnih površin ima v urbanističnem načrtovanju ključno vlogo, saj oblikuje mesta, odraža njihovo kulturo in narekuje interakcijo ljudi. Kakovostno nameščena in razporejena javna razsvetljava ustvarja varno okolje. Slaba vidljivost ponoči je pogost razlog za prometne nesreče, vendar lahko dober sistem zmanjša tveganje.

Moderni sistemi, ki so v zadnjih nekaj letih revolucionirali industrijo, ponujajo izjemno prilagodljivost in nadzor. Dobro osvetljene ulice pa odvračajo nepridiprave ter znižajo tveganje za kriminalne dejavnosti. Ustrezno izbrane ulične svetilke ne prispevajo le k večji varnosti, temveč tudi izpopolnijo ambient in poudarijo arhitekturne značilnosti mesta. Osvetljeni mostovi, trgi in kulturne znamenitosti povečajo njegovo privlačnost ter privabljajo turiste.

Osvetljevanje javnih površin

Mnogi menijo, da to vodi v onesnaževanje okolja, a dejstvo je, da se je javna razsvetljava v zadnjih letih precej spremenila. Inovativne naprave uspešno združujejo praktičnost in obnovljive vire energije. Okolju prijazne pobude zmanjšajo porabo energije, znižajo emisije ogljika, odpravijo odvisnost od fosilnih goriv ter dolgoročno prinašajo občutne prihranke.

Sodobne dekorativne ulične svetilke povečujejo učinkovitost urbanih storitev, optimizirajo delovanje mesta ter izboljšajo kakovost življenja meščanov. Pametni sistemi uporabljajo napredno tehnologijo, ki v primerjavi s tradicionalnimi viri porabi 80 % manj energije. Prav tako ustvarijo veliko podatkov, ki jih je mogoče analizirati. Z zajemanjem, analitiko in uporabo informacij, kot so jakost, poraba energije in vzorci zasedenosti, lahko mesta pridobijo celovito razumevanje lastne infrastrukture. Pridobljeni rezultati pa jim omogočajo, da sprejmejo odločitve za nadaljnje izboljšave.

 

Kako poteka osvetljevanje javnih površin?

Dekorativna ulična svetilkaOsvetljevanje javnih površin je nepogrešljivo zaradi varnosti, poudarjanja grajenih struktur, orientacije in oblikovanja nočne podobe mest. Pri tem se ločita dve ravni, in sicer načrtovanje osvetlitve celotnega naselja, ki je del urbanističnega načrta ter posameznih urbanih ambientov in stavb. Slednja je pogostokrat del zazidalnega načrta.

Javna razsvetljava se loči na nevtralno, dekorativno (pritajeno), usmerjeno in izstopajočo osvetlitev. Nevtralna je tista, katere namen je zagotavljanje varnosti in orientacije v naselju. To je mogoče narediti s široko paleto cestnih, integriranih in uličnih svetil. Za razliko od nevtralne ima dekorativna (pritajena) še krasilni učinek, saj opozarja na element ali objekt. Dekorativne ulične svetilke niso vpadljive, temveč le nadgradijo osnovno rasvetljavo. Usmerjena luč je lahko različna, rezultat pa je jasno vidna, prepoznavna silhueta.

Od nje se precej razlikuje izstopajoča osvetlitev, pri kateri telo stoji in sveti samo. Pri sami razporeditvi javne razsvetljave je vselej treba upoštevati višino, razmik med viri in stožec. Merila vrednotenja pa zajemajo še povprečno svetilnost ceste, enakomernost, bleščanje, okoljsko razmerje in vizualno spodbudo.

Dekorativne ulične svetilke nudijo okolju prijazne trajnostne rešitve

Javna razsvetljava mora biti visokokakovostna in zagotavljati maksimalno porazdelitev žarkov. Moderne in elegantne luči ponujajo napredne rešitve, zaradi česar so vsestransko uporabne. Harmonično celoto dopolnjuje zaključna obdelava, ki se po želji naročnika spreminja. Kakovostno prašno barvanje po RAL lestvici ščiti materiale pred rjavenjem, kvalitetne komponente svetovno priznanih proizvajalcev pa ji zagotavljajo izredno življenjsko dobo. Te so optimalno razporejene, s čimer je dosežena nižja obratovalna temperatura, dodatno hlajenje pa omogoča še uporaba hladilnih reber. Te so prilagojene obliki ulične svetilke in njeni velikosti glede na izhodno moč.

Zunanja javna razsvetljava

Za dodatno vzdržljivost poskrbijo tudi skrbno izbrani materiali. Spojni materiali so izdelani iz nerjavnih inox vijakov, maksimalno porazdelitev žarkov pa zagotavljajo optični sistemi z lečami PMMA. Gre za akrilni material z izvrstno prepustnostjo med 93 % in 98 %. Oba materiala imata izjemne mehanske lastnosti, odlično vzdržljivost ter visoko odpornost proti ekstremnim vremenskim vplivom. Vsi končni produkti so izdelani v skladu s tehničnimi zahtevami in standardi CE ter na željo naročnika dobavljivi z dodatnimi rešitvami. Kakovostno osvetljevanje javnih površin je nadvse pomembno v podjetju Atriva, zato opravijo še svetlobnotehnični izračun. To naročnikom omogoča, da iz širokega nabora optičnih sistemov izberejo ustreznega glede na namen, stabilnost, potrebe in druge posamezne zahteve.