Matcha. Priprava, filozofija in pot čaja
Matcha je fino mlet prah iz zanj posebej gojenih in pripravljenih listov zelenega čaja. Tri do štiri tedne pred žetvijo se čajevce prekrije s ponjavami tako, da se jih vzgoji v senci. Na ta način čajni grmi proizvedejo več teina oz. kofeina, prav tako, pa se zaradi povečanja klorofila listi obarvajo temneje zeleno. Peclji in žile se odstranijo med pripravo čajnih listov.
Če se liste po žetvi pred sušenjem zvije, kakor pri pripravi čaja sencha, dobimo čaj imenovan gyokuro. V kolikor pa čajne liste posušimo v zravnanem stanju, le ti razpadejo in tako dobimo čaj po imenu tencha. Ko tencha čaj fino zmeljemo dobimo matcha prah. Mletje poteka zelo počasi, saj se v primeru segretja kamnov spremeni sama aroma čaja. Tako je potrebna cela ura, da se zmelje okoli 30g matcha prahu.
Zgodovina priprave Matcha-ja
Priprava matcha čaja ali “pot čaja” (chado ali chanoyu), kakor se čajni ceremoniji pravi na Japonskem, je v povezavi s pripravo sencha čaja (senchado) globoko povezana z zen budizmom. Samo čajno ceremonijo so iz Kitajske v 9. stoletju prinesli budistični menihi, le ta pa se je v pripravo matcha čaja počasi začela prelivati v 12.stoletju in se dokončno razvila v končnem odbobju Sengoku, to je v Azuchi Momoyama obdobju (1568-1600), ter obdobju Edo (1603-1867).
V tem obdobju je učitelj Sen no Rikyu sprva vodil čajne ceremonije za Odo Nobunago in po njegovi smrti za prihodnjega prvega šoguna Japonske, Toyotomija Hideyoshija. Pod Hideyoshijem je čajno ceremonijo (pripravo matcha čaja) razvil do potankosti, do oblike kot jo poznamo danes. Znane so tri šole, ki izhajajo neposredno iz hiše Sen no Rikyuja, in sicer Urasenke, Omotesenke in Mushanokojisenke, ki so poimenovane po mestu na katerem je stala hiša na posestvu Sen (zadaj, spredaj in ob cesti Mushanokoji).
Na Japonskem poznajo formalne (chaji) in neformalne (ochakai) čajanke, ki lahko trajajo tudi do 4 ure, ob njih pa se poleg slaščic in matcha čaja, ponudi tudi hrana. Pri neformalni čajanki gre za lahke sezonske jedi (naprimer spomladanska zelenjava), pri formalnih čajankah pa za večje pogostitve z več hodi.
Čajna ceremonija se lahko razlikuje tudi glede na letni čas v katerem jo pripravljamo. V hladnih mesecih uporabimo malo drugačane pripomočke, kot jih uporabljamo v toplejših mesecih. Predvsem gre za različne motive in barve pripomočkov, ki jih uporabljamo.
Izvedba čajne ceromonije - "pot čaja"
Za izvedbo čajne ceremonije oziroma za pripravo matcha čaja tako potrebujemo matcha prah, to je zeleni čaj v prahu. Le tega za namen ceremonije pretresemo v šatuljo imenovano natsume. Iz nje čaj zajemamo z bambusovo žličko imenovano chashaku, matcha prah pa z njeno pomočjo pretresemo v skodelico za pitje zelenega čaja, chawan. Vrelo vodo prilijemo s čajnikom, pomešamo pa z bambusovo metlico, chasen. Pripomočke, predvsem chawan in chashaku, obrišemo s krpico imenovano chakin. Ob matcha čaju obvezno ponudimo tudi japonsko slaščico, wagashi, ki je ponujena na posebnem papirnatem robčku kaishi, saj je okus matcha čaja precej grenak. Slaščico praviloma pojemo pred pitjem čaja.
Pribor za pripravo matcha čaja lahko kupite tudi v naših prodajalnah.
Priprava matcha čaja navadno poteka v čajni sobi (chashitsu). Včasih so bile čajne sobe samostojne hišice postavljene na vrtovih velikih fevdalnih gospodov (daimyo), dandanes pa so to manjše sobice v stanovanjih in hišah, izdelane v japonskem slogu (washitsu). V teh sobicah je na tleh tatami (talne podloge iz riževe slame), saj se čajnih ceremonij praviloma udeležujemo v klečečih položajih (seiza) in ne za mizo. Tradicionalno čajno sobo krasijo tudi rože (chabana) in viseči papirnati zvitki s kaligrafskimi napisi, vse v povezavi s filozofijo čaja in letnim časom.
Gostje pred sabo najprej dobijo slaščice na kaishijih, vodja čajne ceremonije pa začne s pripravo zelenega čaja. Vsi gibi so do potankosti premišljeni in imajo svoj pomen. Ko gostitelj s chakin krpico obriše chashaku, slednjo dene v natsume in iz njega za dobro žličko matcha prahu natrese v chawan. S chasenom nalahno potrka ob chawan, da se ves prah strese iz nje. Iz čajnika nato v chawan prilije okoli 75ml vrele vode (priporoča se temperatura okoli 85°C).
Vsebino se nato s hitrimi gibi zapestja in chasenom premeša, dokler se čaj dodobra ne speni. Chawan se nato, z motivom, v kolikor ga ima, obrnjenim proti udeležencu čajne ceremonije odloži predenj. Ta si pred pitjem natančno ogleda chawan in uživa v njegovi lepoti, nato pa matcha čaj spije na dušek in ga na koncu tudi glasno posreba. S tem izkaže spoštovanje do gostitelja in pokaže, da mu je bil pripravljen čaj všeč. Chawan obrne tako, da motiv tokrat gleda proti gostitelju in ga odloži predenj. V zahvalo se oba priklonita drug drugemu.
Matcha danes na Japosnkem in po svetu
Dandanes se matcha na Japonskem in drugod po svetu uporablja tudi za pripravo slaščic, v sladoledih in v testeninah. Matcha prah velja za super hrano, saj gre za močan antioksidant. Mnogi ga dodajajo v smoothije, nekateri pa ga pijejo namesto kave, saj vsebuje veliko teina oz. kofeina. Zaradi poživitvenih učinkov naj bi ga samuraji pili predno so se odpravili v boj.