Svojim strankam nudim celovit pristop k reševanju težav
Družinsko podjetništvo v Sloveniji je nosilec gospodarskega razvoja
Družinsko podjetništvo v Sloveniji je izredno razvito. Pravzaprav je kar več kot 80% slovenskih podjetij družinskih. Poleg tega obstaja kar nekaj najuspešnejših družinskih podjetij, ki so se znašla na letnih seznamih najbogatejših in najuspešnejših »posameznikov« v Sloveniji. A, če želi med kopico podjetij neko podjetje postati del elite, kjer so najuspešnejša družinska podjetja, morajo k temu pristopiti malce drugače, kot v klasičnih podjetjih.
Najuspešnejša družinska podjetja znajo »pravilno igrati igro«
Družinsko podjetništvo v Sloveniji ima zelo veliko podpore tudi na državni ravni. Nekateri razpisi so, na primer, namenjeni le njim. Prav tako ustvarja velik odstotek delovnih mest in ima s tem močan vpliv na splošno zmanjšanje brezposelnosti.
Kako zelo je razvito družinsko podjetništvo v Sloveniji, govori že odstotek, koliko podjetij je znotraj slovenskega gospodarstva družinskih. Dejstvo je, da gre po večini za mikro in majhna podjetja, z manj kot 50 zaposlenimi, a to nikakor ne zmanjša njihovega uspeha.
Poleg tega o njihovi pomembnosti priča tudi to, da bo najbrž največ podjetij, na katera boste pomislili, ko se boste skušali spomniti najuspešnejših, prav družinskih. Na Managerjevemu seznamu 100 najbogatejših Slovencev, ki je bil objavljen proti koncu lanskega leta, je namreč skoraj 20 tistih, ki imajo zraven pripisano »družina«. Večina teh je najbrž svoje bogastvo in uspeh pridobilo prav skozi delovanje v najuspešnejših družinskih podjetjih.
Da pa se neko podjetje lahko tja uvrsti, bo zagotovo potrebovalo svetovalne storitve za družinska podjetja. Človek se namreč ni rodil kot vedež, zato ne more vedeti vsega. Po pomoč in svetovanje se lahko obrnete na strokovnjaka za svetovalne storitve za družinska podjetja, dr. Milana Krajnca.
Krajnc se je med drugim specializiral prav za družinsko podjetništvo v Sloveniji. Napisal je že več kot 30 knjig in več kot 200 strokovnih člankov. Spozna se na reševanje problemov, ki so posledica različnih osebnosti, ki delujejo znotraj posameznega podjetja. Vedno se potrudi, da poišče vzrok za težavo in vam pomaga, da jo odstranite. S pomočjo svojih znanj in kompetenc se izredno uspešno loti svetovanja družinskim podjetjem in s tem pripomore k dolgoročnemu uspehu družinskega podjetja s katerim sodeluje.
Svetovalne storitve za družinska podjetja lahko zgladijo marsikatero nesoglasje
V resnici se družinska podjetja srečujejo s podobnimi problemi in izzivi, kot preostala podjetja, a z vsaj eno veliko izjemo. V njih je namreč še toliko težje ločevati med poslovnim in zasebnim življenjem. Nesoglasja med družinskimi člani se kaj hitro prenesejo na sodelovanje znotraj podjetja, to pa lahko vodi v težave. Prav tukaj lahko za družinsko podjetništvo v Sloveniji svetovanje naredi zelo veliko.
Akterje znotraj podjetja lahko spomni in nauči, kako pomembno je, da jasno ločijo poslovne in zasebne cilje ter poslovne in zasebne vloge. Še pomembnejša funkcija svetovanja družinskim podjetjem pa je, da zaposlene znotraj podjetja nauči na eni strani odgovornosti in na drugi strani delegiranja nalog. V družinskem podjetništvu – v Sloveniji ali v tujini, to pravzaprav niti ni pomembno – namreč še toliko bolj velja, da več glav več ve in več zmore. To pa seveda tudi pomeni, da nihče ne more in ne sme narediti vsega, ampak se naloge morajo razdeliti med zaposlene znotraj podjetja.
Svetovalne storitve za družinska podjetja so tako v prvi vrsti osredotočene prav na to. Usklajevanje med različnimi posamezniki in njihovimi osebnostmi znotraj podjetja, jasno razmejevanje med zasebnim in poslovnim ter delegiranje nalog. Nenazadnje pa tudi na to, kako in s čim lahko vsak posameznik znotraj podjetja doprinese, da bo podjetje, v katerem sodeluje, postalo najuspešnejše družinsko podjetje. S tem pa bo celotna družina poskrbela za poslovno rast in dolgoročni uspeh družinskega podjetja.
Svetovanje družinskim podjetjem: kateri nasveti vam bodo zagotovo koristili?
Svetovanja družinskim podjetjem so specifična in vsako podjetje potrebuje druge nasvete in podporo, ki bosta vodila do poslovne rasti družinskih podjetij. Pa vendar obstaja nekaj nasvetov, katere si je vredno zapomniti v vsakem primeru.
1. Jasno ločite med poslovnim in zasebnim. Ne pogovarjajte se o delu 24 ur na dan, ampak svoje delovanje čim bolj uokvirite znotraj delovnega časa.
2. Zavedajte se, da ste skupaj močnejši. Največja prednost družinskih podjetij je, da so posamezniki znotraj njih običajno močno povezani in lojalni drug do drugega.
3. Slabe volje »iz pisarne« ne nosite domov, prav tako ne nosite slabe volje »od doma« v pisarno.
4. Zastavite si jasne poslovne cilje, ki bodo drugačni od osebnih, in si zamislite načrt, kako jih doseči.
5. Bodite pošteni drug do drugega.
6. Dobra komunikacija je ključna. Povejte, če vas kaj moti takoj, ko se to zgodi, vendar na prijazen način. Prav tako pa se navadite drug drugega pohvaliti, ko si to zaslužite.
7. Ne pozabite si vzeti kakšen dan, ko sploh ne boste delali, niti se pogovarjali o poslu.
8. Na vsako situacijo – tudi konfliktno – poskusite pogledati objektivno. Postavite se na mesto nekoga drugega in zadeve jemljite čim manj osebno.
Nasvetov je še mnogo, in če se boste odločili za prave svetovalne storitve za družinska podjetja ter sledili danim nasvetom, se boste prej ali slej znašli med najuspešnejšimi družinskimi podjetji. S tem pa boste še okrepili pomen družinskega podjetništva v Sloveniji.