Svojim strankam nudim celovit pristop k reševanju težav
Družinsko podjetništvo v Sloveniji in svetovalne storitve za družinska podjetja
Družinsko podjetništvo v Sloveniji s 83 % predstavlja gonilno silo gospodarstva, njihov razvoj pa je nadvse dinamičen. Čeprav so družinska podjetja že od nekdaj prispevala h gospodarski rasti v Evropi in po svetu, pojem ni nikjer enotno definiran.
V letu 2009 je strokovna skupina Evropske komisije podala smernice, ki jih opredeljujejo iz družinskega in podjetniškega vidika ter vidika lastniške strukture. Kakšna so, je odvisno od vpliva družinskega vidika na druga dva. Strokovna skupina priporoča, da se sprejmejo naslednje opredelitve:
- večina pravic odločanja je neposrednih ali posrednih
- večino pravic odločanja ima ena ali več oseb. Tiste, ki so pridobile osnovni kapital oziroma ustanovile podjetje, ter njihovi starši, zakonski partnerji, otroci ali neposredni dediči.
- vsaj eden od predstavnikov ožje družine sodeluje pri upravljanju
- podjetje, ki trguje na borzi se šteje kot družinsko, v kolikor ima oseba, ki ga je ustanovila oziroma njena družina 25 % pravic odločanja. Slednje izhajajo iz lastništva osnovnega kapitala
Dolgoročni uspeh družinskega podjetja je rezultat dolgoletne tradicije, vključenosti v lokalne skupnosti ter vrednot. Slednje tvorijo to edinstveno organizacijsko kulturo in predstavljajo cilj, za katerega si prizadevajo člani družine.
Najsi bo to visoka kakovost ponujenih proizvodov oziroma storitev, občutek osebne odgovornosti za ugled podjetja ali visoko zaupanje vanj. Najuspešnejša družinska podjetja so tista, ki ustvarjajo dolgotrajne odnose s poslovnimi partnerji, dobavitelji, skupnostjo in zaposlenimi.
Si želite tega tudi vi, a ne veste, kako to doseči? Je vaše podjetje postalo del družine? Svetovanja družinskim podjetjem omogočajo uvajanje sprememb, analizo procesov, coaching in še mnogo več.
Najuspešnejša družinska podjetja imajo dodelan strateški načrt in jasno vizijo
Družinsko podjetništvo v Sloveniji ima za uspeh veliko prednosti. Izpostavit gre odnose med člani družine, dobro komunikacijo, zvestobo, predanost, skupne vrednote in zaupanje. A kot pri večjih korporacijah je tudi tukaj ključnega pomena učinkovito strateško načrtovanje, saj je od tega odvisna poslovna rast družinskih podjetij.
Strateško načrtovanje obsega natančno opredelitev ciljev, meril vrednotenja in načrte za dosego teh ciljev. Ti so lahko za obdobje do enega leta oziroma kratkoročni, ali v obdobju do pet let. Pri tem gre za srednjeročno načrtovanje. V kolikor pa so cilji, merila vrednotenja in akcijski načrt razviti za obdobje več kot petih let gre za dolgoročno planiranje.
Dobičkonosna podjetja so tista z odlično komunikacijo in jasno vizijo. To pomeni, da imajo člani družine iskreno komunikacijo, tudi ko gre za neprijetne teme. Prijazna, a neposredna komunikacija pomaga pri definiciji vlog posameznikov znotraj podjetja in zasnovi vizije. Ta mora biti spodbujevalna, združevalna in spodbujevalna.
Zajemati mora poslanstvo, pričakovanja, dolgoročne cilje ter strategije za rast in razvoj. Razvojno zasnovane strategije vključujejo kakovostne spremembe, povečanje učinkovitosti in uspešnosti, tržno usmerjenost...
K uspehu družinskega podjetništva v Sloveniji največ prispevajo visoki standardi kakovosti produktov, zvestoba kupcev, uveljavljena blagovna znamka in nadzorovanje stroškov.
Svetovanja družinskim podjetjem zagotovijo dolgoročni uspeh družinskega podjetja
Najuspešnejša družinska podjetja nosijo precejšno odgovornost. S stabilnim razvojem in dolgoročnim ciljem izboljšujejo kakovost življenja ter ustvarjajo delovna mesta. Rast in razvoj sta pomemben del družinskega podjetništva v Sloveniji, a takšna podjetja pri tem zahtevajo nekoliko drugačen pristop.
Razlog zanj je medgeneracijsko prepletanje poslovnega in zasebnega življenja. Rešitev je jasna decentralizacija, s katero se odgovornost prenese iz enega na več članov družine. Ker takšne spremembe prinašajo prilagoditve tudi na drugih področjih, morajo biti opravljene celovito.
Preden so izvedene, je treba natančno vedeti, kaj želite in kaj bo sprememba dosegla. Mnogi se zavedajo, da je od dolgoročne strategije odvisna poslovna rast družinskih podjetij, zato za izdelavo najamejo svetovalne storitve za družinska podjetja. Napredne storitve med drugim vključujejo:
- uvajanje sprememb, ki se začne pri direktorjevem načinu razmišljanja
- coaching za vodje, ki temelji na celostnem pristopu
- analizo kadra, procesov in dokumentov
- intervjuje z zaposlenimi
- vodenje kolegijev, ki temeljijo na izboljšani komunikaciji in delegiranju nalog
- izdelavo osebnih profilov
- psihoterapijo za zaposlene
- psihoterapijo za člane družine