Kaj so psihološka testiranja in zakaj je pomembno testiranje sposobnosti pri zaposlovanju?
Testiranje sposobnosti kandidata delodajalci uporabljajo vse pogosteje, saj ima pozitiven vpliv na dolgoročno zaposlovanje. Toda kaj so psihološka testiranja in zakaj so tako pomembna? Psihološka testiranja sestavljajo predzaposlitveni preizkus, ki ga s kandidatom opravi potencialni delodajalec ali kadrovska agencija.
So standardizirani pripomočki za merjenje osebnosti, spretnosti, uma in drugih lastnosti, ki jih kandidat potrebuje za določeno delovno mesto. Psihološko testiranje delodajalcem pomaga bolje razumeti kandidata, njegove osebnostne lastnosti, kognitivne sposobnosti, značilnosti, vedenje, veščine in delovno znanje.
Kakšne vrste psiholoških testiranj poznamo in kako ocenijo kandidatovo sposobnost za delo?
Testiranje sposobnosti je ključnega pomena pri selekciji zaposlenih, saj natančno oceni posameznikovo sposobnost za delo na določenem delovnem mestu. S pomočjo vrste testov ročnih spretnosti najdejo ustrezne kandidate, ki se bodo ujemali z vizijo podjetja in delovnim okoljem. Sedaj, ko vemo, kaj so psihološka testiranja, poglejmo, kako jih razvrščamo. Glede na vsebino psihološko testiranje zajema:
Testiranje osebnostnih lastnosti
Test osebnosti prikazuje predvidljivost posameznikovega vedenja, ki posledično vpliva na njegovo sposobnost opravljanja določenih delovnih mest. Psihološko testiranje delodajalcu omogoči, da vnaprej odkrije značajske lastnosti kandidatov, kot so potrpežljivost, umirjenost, osredotočenost na delo, produktivnost in ujemanje s kulturo podjetja. Le te mu poenostavijo izbiro najbolj primernega kandidata za delovno mesto.
Testiranje sposobnosti
Testiranje sposobnosti sestavlja vrsta preizkusov, s katerimi delodajalci merijo posamezne spretnosti, splošno inteligenco ter teoretično znanje kandidata na določenem področju. So odličen način ocenjevanja znanja kandidatov o določeni programski opremi, predmetih, opravljanju nalog in preverjanja osnovnih spretnosti za produktivno opravljanje dela. Testiranje sposobnosti je eden izmed najbolj učinkovitih napovedovalcev delovne uspešnosti!
Testiranje čustvene inteligence
Test čustvene inteligence najbolje razloži vprašanje “Kaj so psihološka testiranja?”, saj je namenjen ugotavljanju čustvene inteligence kandidata. Čustvena inteligenca je namreč povezana s sposobnostjo obvladovanja čustev na delovnem mestu, motivacijo, sodelovanjem, odločanjem in medsebojno učinkovitostjo. Ker je psihološko testiranje odvisno od posameznikovega čustvenega razvoja, je ključno pri reševanju medsebojnih konfliktov in vedenju na delovnem mestu.
Test integritete
Psihološko testiranje s testom integritete pomaga pri merjenju zanesljivosti kandidatov. Predstavlja enega izmed bolj objektivnih testov, saj delodajalec postavlja vprašanja glede na etične standarde in kulturo podjetja. Pogosta vprašanja testa integritete se osredotočajo na položaje na delovnem mestu, kršenje politike podjetja itd.
Test kognitivnih sposobnosti
Rezultati psihološkega testiranja kognitivnih sposobnosti pomagajo delodajalcu napovedati delovno uspešnost kandidata. Postavljajo namreč vprašanja o duševni sposobnosti, izzivih na delovnem mestu in zahtevajo uporabo logičnega sklepanja pri pristopu k nalogam.
Kakšne informacije podajo delodajalcu rezultati psihološkega testiranja?
Ko delodajalec omeni psihološko testiranje ali testiranje sposobnosti, je večina kandidatov zaskrbljenih. Kaj so psihološka testiranja, kaj je test ročnih spretnosti in zakaj je njihova služba odvisna od vrste testov ročnih spretnosti? Testiranje pred zaposlitvijo je posebna metoda pridobivanja informacij o kandidatu med postopkom zaposlovanja. Psihološko testiranje, med drugim tudi test ročnih spretnosti, se lahko uporabi pred ali po razgovoru s kandidatom. Se sprašujete kaj so psihološka testiranja povedala delodajalcem in zakaj jih uporabljajo pred zaposlitvijo?
Pospešitev postopka zaposlovanja
Testiranje sposobnosti poda delodajalcu mnogo več informacij, kot nekaj minutni razgovor, kar mu omogoča hitro zoženje seznama kandidatov. Test ročnih spretnosti pospeši postopek zaposlovanja še posebej, če mora delodajalec pregledati večje število življenjepisov.
Preprosto in hitrejše opravljanje razgovorov
Psihološko testiranje dopušča, da delodajalci ne izgubljajo časa z intervjuvanjem neustreznih kandidatov. Rezultati testa jim dajejo možnost, da ustreznim kandidatom posvetijo več časa ter podajo vprašanja, ki se nanašajo na njihove izkušnje, lastnosti, veščine.
Izbor kandidatov glede na njihove sposobnosti
Rezultati testov pokažejo, ali sposobnosti kandidata ustrezajo zahtevam v opisu delovnega mesta. Testiranje sposobnosti pred zaposlitvenim razgovorom zniža možnosti slabe zaposlitve, izboljša postopek razgovora ter zagotovi, da imajo kandidati želene večine, lastnosti in vedenje. Rezultat testa ročnih spretnosti lahko pokaže, da imajo ustrezne lastnosti in veščine ravno tisti kandidati, katerih življenjepis ni tako prepričljiv.
Podjetje mora za učinkovito in uspešno delovanje sprejemati dobre odločitve o zaposlovanju. Zaposlovanje napačnih kandidatov ne vpliva le na moralo zaposlenih, temveč tudi na stopnjo produktivnosti in razvoj. Testiranje sposobnosti zagotavlja krajši čas zaposlovanja in izbiro usposobljenega kadra, ki najbolj ustreza podjetju. Seveda pa morajo delodajalci zagotoviti, da so testi ročnih spretnosti veljavni, zanesljivi, strokovno razviti ter da dajejo nedvoumne rezultate.
Testiranje sposobnosti in vrste testov ročnih spretnosti
Kot odgovor na vprašanje “Kaj so psihološka testiranja?” boste pogosto našli odgovor, da so uporabna standardizirana orodja z ustreznimi psihometričnimi lastnostmi. Test ročnih spretnosti se nanaša na sposobnost posameznika, da pri opravljanju naloge uporablja roke in prste. Kakovost delovanja motoričnih spretnosti kandidata je odvisna od izvajanja občutljivih, finih gibov ter opravljanja nalog, ki zahtevajo nekoliko večjo silo.
Testiranje sposobnosti meri natančnost gibov prstov in rok v nadzorovanih pogojih. Test ročnih spretnosti morajo kandidati največkrat opraviti pri prijavi na delo za tekočim trakom, mehaničnih delavnicah ter delo v industrijskih panogah, kjer se sestavljajo majhni delčki. V tujini pa morajo vrste testov ročnih spretnosti opraviti tudi zdravniki, kirurgi, zobozdravniki in kandidati za administrativna dela. Uporaba testiranja sposobnosti pa ni omejena le na kadrovske potrebe, saj jih pri delu uporabljajo tudi zdravniki in fizioterapevti, ki morajo pacientom razviti rehabilitacijske načrte ter meriti njihovo učinkovitost.
Katere teste ročnih spretnosti poznamo in kako se uporabljajo?
Testiranje sposobnosti je del psihološkega testiranja, ki preverja fine motorične sposobnosti, koordinacijo z rokami, prsti ter uporabo majhnih mišic v rokah. Zakaj je test ročnih spretnosti pomemben pri delu? Ali se bo delodajalec odločil za testiranje sposobnosti, je seveda odvisno od razpisanega delovnega mesta. Če delo zajema obračanje, postavljanje, dvigovanje ali kakršnokoli upravljanje majhnih predmetov je velika možnost, da bo kandidat moral pred zaposlitvenim razgovorom opraviti testiranje sposobnosti. Poznamo različne vrste testov ročnih spretnosti, ki merijo spretnost in koordinacijo rok na več načinov. Med najbolj priljubljenimi vrstami testov ročnih spretnosti so:
Testiranje sposobnosti s testom Nine-Hole Peg Test (NHPT)
Nine-Hole Peg Test (NHPT) oziroma test devetih zatičev velja za zlati standard meril ročnih spretnosti oziroma motorike prstov. Funkcija roke temelji na koordiniranih gibih prstov, pri čemer se motorika nanaša na rokovanje, spust, prijem in veščine, povezane s spretnostjo roke. Test Nine-Hole Peg Test ne upošteva le, da je kandidat sposoben opraviti nalogo, temveč tudi, kako jo opravi - z lahkoto, hitro, natančno.
Testiranje sposobnosti se izvaja s pomočjo kvadratne lesene ali plastične plošče z devetimi luknjami, ki se stika s posodico za zatiče. Kandidatova naloga je, da zatiče čim hitreje, najprej z dominantno roko, vstavi v luknje in nazaj v posodico. Postopek se ponovi še z nedominantno roko. Rezultat je povprečni čas (s) izvedbe testa ročnih spretnosti v treh ponovitvah s posamezno roko.
O’Connorjev test spretnosti
O’Connorjev test zahteva, da kandidat s konicami prstov zlaga žebljičke v ploščo z več luknjami. Plošča ima 100 lukenj in vsaka luknja zadrži tri žebljičke. Pri testiranju sposobnosti mora kandidat z uporabo ene roke v čim krajšem času napolniti luknjo s tremi žebljički hkrati. Od leve proti desni (od desne proti levi za levičarje) mora za vadbo v čim krajšem času zapolniti zgornjo linijo desetih lukenj.
Testiranje sposobnosti je omejeno s časom, zato se pri točkovanju testa upoštevata natančnost in hitrost. Psihološko testiranje z O’Connorjevim testom je potrebno za vsa delovna mesta, kjer so nujni hitro rokovanje z majhnimi predmeti, sestavljanje miniaturnih delov in strojno navijanje.
Psihološko testiranje Purdue Pegboard
Purdue Pegboard (PPT) je test spretnosti grobega gibanja roke in konic prstov. Testna plošča je sestavljena iz deske s štirimi skodelicami na vrhu ter 25 majhnimi luknjami, ki potekajo po sredini plošče v dveh navpičnih vrstah. Dve skodelici vsebujeta po 25 žebljičkov, ena skodelica 40 podložkov in ena 20 čepov, ki jih nato kandidat poskuša položiti v majhne luknje z levo, desno in obema rokama. Testiranje sposobnosti se točkuje glede na število postavljenih žebljičkov v 30 s.