Dimnik predstavlja pomemben del ogrevalnega sistema

Dimnik je arhitekturni element z dolgo zgodovino in igra pomembno vlogo v gradbeništvu. Brez njega skorajda ni stanovanjskega in industrijskega objekta. Je vertikalna struktura, ki služi odvajanju plinov ter ostalih produktov iz objektov, ki nastanejo pri izgorevanju različnih goriv ter iz različnih ogrevalnih naprav.

Kljub temu, da je tehnologija ogrevanja zelo napredovala, so opečnati dimniki (in drugi) še vedno ključni del večine sistemov, zlasti pa v primerih, ko se kot gorivo uporabljata premog in les. Potrebni so tudi takrat, ko gre za izgorevanje plinastih in tekočih goriv.

Dimnik torej predstavlja ključni del vsakega ogrevalnega sistema, njegova osnovna naloga pa je učinkovito odvajanje plinov iz kurišča na prosto. Mora tudi dobro tesniti in biti odporen na ogenj. Vedeti je treba, da bi bilo brez zunanjega, oziroma notranjega dimnika, zaradi vsebnosti ogljikovega monoksida in drugih škodljivih snovi, ki nastajajo pri gorenju, ogroženo zdravje in življenje vseh, ki se zadržujejo v objektu.

Notranji dimnik ustvarja naravni vlek, ki omogoča nemoteno izgorevanje goriva, zaradi vzgona toplega zraka, pa pomaga ustvarjati podtlak v ogrevalni napravi. Funkcija omogoča dotok svežega zraka, ki je potreben za proces izgorevanja. Posledično je izkoristek maksimalen, emisije škodljivih plinov pa so zmanjšane na minimum.

Dimnik

Opečnati dimnik – tradicionalen in še vedno priljubljen

Opečnati dimnik velja še vedno za najbolj priljubljenega izmed vseh izvedb. Kot že stoletja, je zaradi svoje vzdržljivosti, dolge življenjske dobe in odpornosti na visoke temperature, najbolj razširjena rešitev. Opeka se namreč odlično obnese v različnih podnebnih razmerah, saj je odporna tako na vlago, kot na ogenj in temperaturne spremembe. Material diha in pomaga pri odvajanju kondenza ter preprečuje nastajanje vlage v  cevi.

Dotrajan opečnati dimnik je mogoče sanirati s pomočjo INOX tuljave, ki je odporna proti vremenskim spremembam. Notranji dimnik ima tudi s tuljavo optimalen vlek, ki pa ni odvisen le od širine cevi, pač pa tudi od njegove višine ter od razlike v temperaturi plinov in temperaturi zraka.

DIMNIK

Za kakšno izvedbo se boste ob gradnji ali sanaciji odločili, je poleg vsega naštetega, pomembno tudi s kakšnim gorivom boste objekt ogrevali. Pri novogradnjah se ljudje vse pogosteje odločajo za INOX ali za opečnate dimnike s tuljavo, ki so odporni na temperaturo, kisline in zunanje vplive.

V podjetju Dimont d. o. o. gradimo opečnate dimnike v primerih, ko popravljamo nadstrešne dele cevi, ki so razpadli zaradi vremenskih vplivov, zaradi zahtevanega določenega videza hiše (spomeniško varstvo objektov), v primeru obzidave INOX tuljav ter v primeru obzidave šamotnih dimnikov.

Opečnati dimnik

Notranji dimnik umeščen v notranjost stavbe

Notranji dimnik je najpogosteje vgrajen v središče objekta, zaradi mnogo prednosti. Prva je energetska učinkovitost, saj le-ta oddaja toploto neposredno v notranjost prostorov. Plini potujejo navzgor skozi cev, toplota pa se prenaša na stene, kar pripomore pri ogrevanju. Del energije, ki bi sicer uhajala v zrak, se torej zadrži in pripomore k boljšemu izkoristku ter k nižjim stroškom ogrevanja. Notranji dimniki prispevajo k boljši toplotni izolaciji celotnega objekta, saj običajno potekajo skozi več etaž.

Ker so popolnoma zaščiteni pred vremenskimi vplivi imajo še daljšo življenjsko dobo in ne potrebujejo toliko vzdrževanja kot zunanji. Zgodovinsko gledano, so pogosto bili povezani s kuhinjami in osrednjimi kurišči, saj jih niso potrebovali le za ogrevanje, temveč tudi za kuhanje. Bili so srce doma, saj so se ljudje praviloma zbirali okoli njih.

Notranji dimnik

Gradnja dimnikov je kakovostna in trajna – izberite podjetje z izkušnjami

V primeru različnih vprašanj nas lahko pokličete po telefonu ali pa nam jih pošljite po elektronski pošti. Odgovorili vam bomo hitro in natančno. Veseli pa bomo tudi vašega obiska v naši poslovalnici, kjer se lahko prepričate o kakovosti naših dimniških tuljav.

Ob prihodu v poslovalnico vas bo pričakala ekipa strokovnjakov, ki vam bo svetovala pri izbiri primerne tuljave in pri načinu njene vgradnje ter vam pomagala do idealnega dimnika.

Gradnja dimnikov

vir: https://dimniki-dimont.si/