Delovanje biološke čistilne naprave omogoča velike prihranke energije
Kje sploh pride v poštev vgradnja čistilne naprave in kako le-ta deluje? V Sloveniji naj bi se vsa gospodinjstva že pred leti priključila na javno kanalizacijsko omrežje, na področjih kjer je to seveda mogoče. Ker na podeželju in v mnogo vaseh, ki niti niso pretirano oddaljena od mest, še vedno niso izpolnjeni osnovni pogoji za priključitev, se lastniki stanovanjskih hiš, vikendov, podjetij… poslužujejo druge možnosti – vgradnje bioloških čistilnih naprav ali predelav starih greznic v modernejše in naravi prijaznejše. Zadnji rok za vgradnjo čistilne naprave oz. biološke greznice je leto 2021, vendar je pričakovati, da ga bodo odgovorni spet podaljšali, kot so ga že kar nekajkrat do zdaj. Država ljudi spodbuja k vgradnji biološke čistilne naprave z nepovratnimi sredstvi, za katere lahko zaprosijo v svoji občini ali koristijo sredstva iz EKO sklada. Pri tem je pomembno, da lastnosti čistilnih naprav zadoščajo predpisanim standardom, njihovo delovanje pa mora biti skladno z Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod.
Na kakšen način delujejo biološke čistilne naprave?
Delovanje biološke čistilne naprave je brezhibno le, če je strokovno in kakovostno opravljena njena vgradnja, saj je tehnologija čiščenja relativno preprosta in zelo učinkovita. Čiščenje odplak se izvaja v treh fazah. V prvi fazi, ki se imenuje stopnja polnjenja, odpadna voda priteka v reaktor. Pot nadaljuje v usedalnik, kjer se trši, neraztopljeni delci usedajo, tekočina pa se izteka skozi pregradno steno v biološki reaktor. V naslednji fazi, se odplake obdelajo s kisikom, čemur pravimo aerobno prezračevanje, za to pa poskrbi cevni prezračevalec, ki preprečuje nastajanje neprijetnih plinov. V tretji fazi se mulj poseda na dno prekata, na vrhu pa se voda zbistri. V zadnji stopnji, biološka čistilna naprava pretoči oz. odvede prečiščeno vodo po odvodni cevi in preusmeri neraztopljene snovi v primarni usedalnik. Vgradnja biološke čistilne naprave je zaključena v samo enem dnevu, njen zagon je enostaven, delovanje pa praktično neslišno in energetsko učinkovito saj je na tržišču kar nekaj modelov, ki delujejo brez električne energije. Vzdrževanje čistilne naprave (SBR) je zahvaljujoč moderni tehnologiji preprosto, saj je njeno delovanje popolnoma avtomatizirano – računalniško vodeno, s pomočjo mikroprocesorja. Torej sta delovanje in zmogljivost čistilne naprave v največji meri odvisna od tehnologije čiščenja in izbranega modela, ki ga je potrebno prilagoditi številu oseb v gospodinjstvu. Sodobna čistilna naprava brez elektrike je pretočna naprava nove generacije, ki za svoje delovanje ne potrebuje zunanjih virov energije. Da le-ta lahko deluje, potrebuje dodatek - biološki preparat, s katerim se uravnavajo procesi čiščenja in razgradnje. Vodo, ki je bila očiščena v biološki čistilni napravi, je mogoče brez škode spustiti nazaj v okolje, njena kvaliteta pa je pokazatelj ali je čistilna naprava kakovostna ali ne.
Kakšne stroške predstavlja nemoteno delovanje biološke čistilne naprave?
Cena čistilne naprave je odvisna od modela in zmogljivosti, pri tem pa je potrebno upoštevati, da z njo kasneje skorajda ni nobenih stroškov. V primerjavi z greznico, ki jo je treba dokaj pogosto prazniti, je biološka čistilna naprava zagotovo boljša in ugodnejša investicija, ki se kmalu povrne. Tudi sama vgradnja ne predstavlja posebnega stroška, saj ni potrebno betoniranje, običajno je vkopana v zemljo in na ta način zaščitena pred zmrzaljo in direktnimi sončnimi žarki. Strošek, ki ga je potrebno upoštevati pri čistilni napravi je namenjen nakupu biološkega preparata, narejenega iz alg in je edini strošek, ki ga boste imeli. Za optimalno delovanje biološke čistilne naprave je priporočljivo, da vgradnjo izvedejo za to delo usposobljeni strokovnjaki, ki imajo toliko izkušenj, da vam bodo znali tudi dobro svetovati.
Za koga je čistilna naprava brez elektrike prava izbira?
Čistilna naprava brez elektrike je prava rešitev za vse, ki bi radi tudi na dolgi rok kar najbolj znižali račun za električno energijo v svojem gospodinjstvu, saj deluje z uporabo biološkega preparata in brez dodajanja kemikalij. Princip delovanja temelji na gravitaciji in naravnem vleku z uporabo cevnega sistema. Stroškov vzdrževanja skoraj ni, zato so za delovanje biološke čistilne naprave posledično nizki tudi obratovalni stroški. V podjetju Ekohit imamo široko ponudbo kakovostnih bioloških čistilnih naprav z različnimi zmogljivostmi, po konkurenčnih cenah! Zagotovo je med njimi tudi takšna, ki bi bila optimalna za vaš dom, vikend ali podjetje. Preverite ponudbo na naši spletni strani ali nam pošljite povpraševanje, lahko pa nas tudi pokličete. Potrudili se bomo, da vam bomo razložili vse potrebno in vas vodili pri nakupu.