Vzdrževanje male čistilne naprave omogoča 99 % očiščenost odpadne vode
Vzdrževanje male čistilne naprave je proces, ki zahteva kontinuirano skrb, saj se pri redni negi zagotavlja dolga življenjska doba ter optimalno delovanje aparata, kar neposredno vpliva na njeno učinkovitost in zmogljivost pri vsakodnevnih opravilih. Ta postopek, ki združuje mehanske, električne in tehnične vidike, je rezultat nenehnega prizadevanja za ohranjanje čistosti notranjih in zunanjih komponent, ki lahko z zbiranjem prahu, umazanije in drugih delcev vplivajo na delovanje celotnega sistema.
Pristop k vzdrževanju zahteva skrbno načrtovanje in dosledno izvajanje nizov ukrepov, ki vključujejo čiščenje, pregledovanje in morebitno zamenjavo obrabljenih delov, kar pripomore k preprečevanju nenadnih okvar ter ohranjanju visoke stopnje varnosti in učinkovitosti.
Pri vsakodnevni uporabi naprave se v notranjosti pogosto nabirajo delci in ostanki, ki sčasoma lahko ovirajo pretok zraka in zmanjšujejo sposobnost sistema za učinkovito čiščenje. Vzdrževanje male čistilne naprave, torej redno odstranjevanje teh delcev z uporabo mehanskih in kemičnih čistilnih sredstev je ključnega pomena, saj preprečuje nastanek korozije in drugih poškodb, ki bi lahko ogrozile natančnost delovanja posameznih komponent.
Poseben pomen ima tudi pravilno čiščenje filtrov, ki so pogosto eden najbolj občutljivih elementov naprave, saj se prav ti zaradi nabiranja drobnih delcev hitreje zamašijo in zmanjšajo pretok zraka, kar vodi do povečane obremenitve motorja in drugih ključnih delov. Pri čiščenju filtrov ni dovolj le čiščenje vidne umazanije, temveč je potrebno posvetiti pozornost tudi drobnim delcem, ki se z delovanjem sistema postopoma nabirajo in vplivajo na splošno učinkovitost čiščenja.
Vzdrževanje male čistilne naprave je enostavno in poteka hitro
Najnovejša tehnologija je poskrbela, da je vzdrževanje male čistilne naprave izredno preprosto. Le-ta je namenjena decentralizirani kanalizaciji za vse objekte, ki niso priključeni na javno kanalizacijo. Je popolnoma avtomatizirana z dolgo življenjsko dobo, enostavnim vzdrževanjem, visokim udobjem delovanja in 100 % vodotesnostjo.
Kakovost in dobro delovanje male čistilne naprave se odraža na kakovosti vode. Rezervoar je zgrajen brez spojev ali zvarov v enem kosu, povrhu vsega pa ima posebej zasnovana rebra, ki zagotavljajo odlično čvrstost in obremenjenost. Naprava je računalniško vodena, UV stabilizirana in brez ventilov.
Vse to omogoča 99 % prečiščenost odpadne vode in večjo obremenjenost delovanja sistema, saj lahko čiščenje poteka tudi v dveh procesih na dan. Ko izbiramo model, je pomembno, da je enostavna za upravljanje, varčna in da bo zanesljivo delovala več let, pri tem pa moramo biti pozorni na pravilno dimenzioniranje male čistilne naprave, da bo dovolj zmogljiva.
Pomembno je, da se v okviru rednega vzdrževanja male čistilne naprave posveti tudi pozornost njenim mehanskim komponentam, ki so pogosto izpostavljene trenju in obrabi. Skozi čas se lahko zgodi, da se nekateri elementi, kot so zračni ventili, tesnila in ležaji, obrabijo, kar posledično vpliva na pravilno delovanje celotnega sistema.
Pravilna namestitev in občasna menjava teh delov zagotavljata, da je delovanje male čistilne naprave še vedno brezhibno, brez hrupa in vibracij, kar je pomembno tako z vidika varnosti kot tudi pri preprečevanju nadaljnjih poškodb. Pri vzdrževanju teh elementov je ključnega pomena, da se upoštevajo priporočila proizvajalca, ki pogosto vsebujejo natančna navodila za čiščenje in morebitno mazanje, s čimer se zmanjša možnost nenadne odpovedi in s tem povezane težave.
Avtomatizacija in brezhibno delovanje male čistilne naprave
Za nemoteno delovanje, je torej potrebno redno vzdrževanje male čistilne naprave. Njeno delovanje je namreč avtomatizirano, kar pomeni, da postopek čiščenja opravi računalnik. To poenostavi vzdrževanje male čistilne naprave, saj so vse komponente čiščenja preverjene brez mehanskih ventilov, ki bi jih morali prilagajati. Da bi bilo delo preprosto, ima naprava jasna pravila delovanja, njen zagon pa zajema tudi pregled posameznih delov pred začetkom uporabe.
Prva stopnja je dotok odpadne vode v reaktor. To je stopnja polnjenja. Odpadna voda priteče v primarni usedalnik, kjer se neraztopljene snovi usedejo, nato voda priteče skozi odprtino pregradne stene preko preliva v SBR (sekvenčni biološki reaktor) prekat na dno reaktorja SBR. Druga stopnja je stopnja aerobnega prezračevanja. Gre za čiščenje odpadne vode, kjer je voda obdelana (prezračena) s kisikom s pomočjo cevnega prezračevalca.
Pri nizki vodni gladini mehanski plovni ventil usmerja zrak, ki ga dovaja puhalo, nameščeno poleg krmilnika, v aerator na dnu aparata. To prepreči tvorjenje zaudarjajočih plinov in poskrbi za zmanjšanje odpadnega mulja do 30 %. Tretja stopnja je stopnja usedanja, kjer se aktivni mulj useda na dno prekata SBR. Pri tem se čista voda zbistri na površju. Zadnja, četrta faza je faza odstranjevanja.
Pri določeni višini vodne gladine mehanski plovni ventil ponovno preusmeri zrak iz prezračevalnika v sesalno cev. Pri tem se iz reaktorja SBR pretoči očiščena voda. Prvi del, povratno blato, izravnalna posoda preusmeri v primarni usedalnik. Preostala očiščena voda se nato odvede po odvodni cevi. Ko se nivo vodne gladine zniža na minimalno raven, in se dovod zraka ponovno priklopi na aerator, se celoten proces ponovi. Delovanje male čistilne naprave je popolnoma neslišno in nadzorovano s strani majhnega mikroprocesorja.
Dimenzioniranje male čistilne naprave je ključno za njeno učinkovitost
Dimenzioniranje male čistilne naprave je proces, ki zahteva temeljit premislek o številnih dejavnikih, ki vplivajo na njeno učinkovitost, zanesljivost in dolgoročno vzdržljivost. Pri tem se upoštevajo tako tehnični kot tudi operativni in okoljski vidiki, ki skupaj določajo optimalno velikost, moč in zmogljivost aparata.
BIOLOŠKE ČISTILNE NAPRAVE
Ključnega pomena je analiza potreb, ki izhajajo iz konkretne uporabe, saj se od tega odvisno določi, kakšne so zahteve glede pretoka zraka, hitrosti čiščenja in učinkovitosti odstranjevanja umazanije. V nadaljevanju se v proces dimenzioniranja male čistilne naprave vključujejo ocene obremenitev, ki jih le-ta lahko pričakuje, ter pogoji, v katerih bo delovala, kar pomeni, da je potrebno upoštevati delovno okolje, vrsto obdelovanega materiala ter morebitne varnostne in higienske zahteve.
Dimenzioniranje male čistilne naprave je torej odvisno od mesta postavitve, števila ljudi v gospodinjstvu, porabe vode in njene izdelave. Če je v gospodinjstvu manj oseb, so dimenzije male čistilne naprave manjše, in sicer za 1 do 3 osebe (približno 2,4 m3), če pa v gospodinjstvu živi več oseb, so dimenzije male čistilne naprave večje za od 9 do 12 oseb (nekje 9,3 m3). Pri nakupu upoštevajmo tudi njeno enostavnost. Želimo si namreč, da je zmogljiva in preprosta za uporabo. To nam bo dolgoročno zagotovilo tudi manjše stroške.
Čistilna naprava brez elektrike je prijazna do okolja
Čistilna naprava brez elektrike je odlična za objekte, kjer ni mogoča priključitev na elektriko. Sestavljena je iz biološkega filtra in pretočnih prekatov, ki so združeni v napravo za biološko in kemično čiščenje odpadne vode. To ji omogoča enako učinkovitost, kot jo imajo ostali aparati, ki delujejo na elektriko.
Postopek čiščenja odpadne vode je popolnoma naraven, le, da se izvaja v pod nadzorom v vodoodporni posodi. Čistilno napravo brez elektrike lahko kupimo v obliki s pohodnim, samonosnim pokrovom. Obstojen polipropilen, iz katerega je izdelana, poskrbi za dolgotrajno delovanje male čistilne naprave. Biološki filter sestavljajo element upočasnitve in razpršitve vode ter fleksibilne cevi. Njegovo polnilo je trajno in ga ni treba dopolnjevati.
V podjetju EKO HIT imamo na voljo različne modele za različne potrebe. Na voljo smo vam za vsa vprašanja, zato nas pokličite, ali obiščite. Na spletu si preberite podrobnosti, kjer boste našli tudi cene posameznih modelov.