Ventilator je odlična naložba v vaše zdravje in vrednost vaše kopalnice
Ventilator zagotavlja prezračevanje ter preprečuje nastanek plesni in glivic. Najpogosteje, a ne izključno, se uporablja v kopalnici. Glede na naravo prostora in za kaj se uporablja, je vaša kopalnica že po naravi vlažno mesto, zato ventilator tja sodi skoraj obvezno. Zelo pomembno je namreč zagotoviti, da so vse kopalnice v stanovanjih ali ostalih stavbah dobro prezračene. Ventilator kot del pravilnega prezračevanja ne pomaga le omejiti kondenzacije, ampak tudi pomaga preprečiti pojav plesni in glivic, ki lahko same po sebi povzročijo škodljive posledice za zdravje. Prekomerno kopičenje plesni lahko povzroči neprijetne dihalne težave, kot je astma, pa tudi kožne bolezni, vključno z izpuščaji. Za zdravo bivanje ter ustrezno zračenje se splača investirati v ventilator.
Prezračevanje rabljen zrak v zaprtih prostorih odstrani in nadomesti z novim, svežim zrakom. Iz notranjega zraka odstranjuje nečistoče, ki jih povzroča vsakodnevno življenje, na primer vonj po kuhanju in vlago, ki jo povzroča kopanje in pranje oblačil. Hkrati odstranjuje tudi emisije, ki jih povzročajo gradbeni in notranji materiali. Zračenje prispeva k udobju bivanja ter omogoča dobro počutje stanovalcev in ohranjanje struktur stavbe.
Zakaj potrebujete ventilator za kopalnico?
Ventilator za kopalnico je med najbolj običajnimi v naših domovih. Slabo prezračevanje namreč ne vpliva le na zdravje. Ustrezno nameščen ventilator za kopalnico tudi preprečuje prezgodnjo obrabo vaše kopalnice, saj zaščiti na primer kopalniško opremo, barve in omet. Zato vse kopalnice potrebujejo vir prezračevanja, pa naj bo to v obliki kopalniškega ventilatorja ali zgolj okna, ki se odpira. V novo zgrajenih kopalnicah s kadjo in prho je pogosto mehansko prezračevanje prek ventilatorja. To je zato, ker so novogradnje bolj neprodušne in je veliko manj naravnega prezračevanja. Tudi če imate starejšo kopalnico z oknom kot virom prezračevanja, je vseeno dobro zagotoviti dodatno prezračevanje.
Ventilator morate namestiti čim višje na steno. Najbolje ga je postaviti čim bližje glavnemu viru pare in kondenzacije. Obenem ga je dobro postaviti stran od vira nadomestnega zraka, na primer okna, saj to zagotavlja, da svež zrak ne bo takoj odsesan. Če ventilatorja ni mogoče namestiti skozi steno ali strop, se ga lahko namesti tudi v okna. To je pogosto veliko lažje, saj zahteva manj gradbenih del, vendar pa je treba v steklo izrezati luknjo.
Kopalniški ventilator ima torej številne prednosti. Med njimi so najbolj pomembne manj kondenzacije in preprečevanje nastanka plesni, kar posledično zvišuje vrednost vaše nepremičnine. Pomislimo samo na količino pare, ki jo proizvaja prha. Tuširanje ustvarja kondenz, ki vodi v plesen. Ustrezno prezračevanje lahko prepreči njeno nastajanje. Ker sta to uničujoči sili v vaši kopalnici, lahko zelo poškodujeta vašo kopalniško opremo. Ventilator za odsesavanje zraka je odlična obramba pred tem, obenem pa preprečuje zadrževanje vonjav. Ventilator pomaga ohranjati vaš zrak svež.
Tudi ventilator za prezračevanje drugih prostorov ni odveč
Namestitev ventilatorja za prezračevanje kot ustrezne oblike prezračevanja zagotavlja, da boste v kopalnici čim dlje uživali. Namestite pa ga lahko tudi v druge prostore stanovanja ali službenega prostora. Bistvene prednosti ventilatorjev so namreč, da zagotavljajo sveže in zdravju varno okolje. To pa omogočimo z rednim preverjanjem in vzdrževanjem prezračevalnih sistemov, zlasti glede vlažnih filtrov in splošne čistoče. Izvajati je treba čiščenje različnih komponent ogrevalnih in hladilnih sistemov. Njihovi sestavni deli se lahko namreč kontaminirajo s plesnijo, če je v sistemu prisotna vlaga, kar povzroči potencialno sproščanje spore plesni po celotni zgradbi. Vse komponente sistema je treba očistiti. Odstraniti in zamenjati je treba porozne materiale, poškodovane z vodo ali kontaminirane v kanalu ali drugih delih sistema. Potrebna je tudi redna menjava filtrov. Vse to vzdrževanje je najbolje zaupati strokovnjakom, ki vam bodo dela izvedli brezhibno. V podjetju Tersus, ki proizvaja blagovno znamko ventilatorjev in rekuperatorjev Hansen, so strokovnjaki za to področje že petnajst let. Na njihovi spletni strani najdete različne modele ventilatorjev in rekuperatorjev, prijazno pa vam svetujejo tudi glede namestitve in vzdrževanja. Ponujajo tako celostne sisteme kot lokalne modele, ki so velikokrat bolj enostavni za namestitev. Obenem so to izdelki z visokim toplotnim izkoristkom, nizko glasnostjo in enostavnim vzdrževanjem. Celoten mehanski prezračevalni sistem pa je običajno bolj kompleksno zasnovan in nameščen pri gradnji ali prenovi hiše. Prezračevalne cevi so v konstrukciji stavbe. Sodobno mehansko prezračevanje vrača toploto izsesanega zraka in ga uporablja za ogrevanje svežega zraka, ki ga vpihuje v stanovanje, kar zvišuje kazalce energetske učinkovitosti. Treba je torej premišljeno izbrati način zračenja glede na vaše možnosti.
Med ventilatorji je poleti izjemno priljubljen ventilator za hlajenje
Ventilatorji pa niso uporabni le za zračenje kopalnic, saj denimo ventilator za hlajenje zagotavlja prijetno svežino, na primer v spalnici. Če je vaša postelja v poletnih jutrih prepojena z znojem, se lahko z ventilatorji počutite bolj udobno, saj ohranjajo zrak svež ne glede na letni čas. Prezračevanje preprosto pomeni, da se izrabljen in "umazan" zrak v zaprtih prostorih odstrani in nadomesti z novim, svežim in s kisikom bogatim zrakom. Prezračevanje olajša življenje in dihanje prebivalcem ter strukture stanovanja ohranja v dobrem stanju.