Kaj je digitalna transformacija?

Digitalizacija v svoji osnovi pomeni spreminjaje analognih podatkov in informacij v digitalne ter uvedbo tehnologije, ki to omogoča. Transformacija je sopomenka preobrazbi in preoblikovanju, katere pomen se nanaša na spremembo oblike oz. vsebine. Besedna zveza digitalna transformacija je tako precej podobna besedi digitalizacija, v bistvu bi ju lahko uporabljali kar kot sopomenki.

Digitalizacija oz. digitalna transformacija se po eni strani sliši kot enkraten proces, ko glasbo presnamemo z vinilke v oblak, po drugi pa je nekaj, kar se stalno dogaja. Za podjetje, ki se odloči za digitalno transformacijo poslovanja, je na primer opustitev fizičnih računov in njihova zamenjava za elektronske morda enkratno dejanje, a v širšem smislu je digitalizacija poslovanja proces, ki se nenehno dogaja in nenehno nadgrajuje.


Digitalna transformacija poslovanja v podjetju


Prestop v novo, digitalno dobo

Naša nova skupna digitalna realnost vedno bolj preveva vsa področja našega življenja. Zaenkrat lahko še vedno najamemo avto pri okencu, a koliko časa še, preden bo edini način najema postal preko aplikacije? Čeprav se še vedno veliko plačuje z gotovino, sploh ko govorimo o manjših nakupih, Švedska že razmišlja o tem, da bi prešla na izključno elektronski denar. Četudi imamo dobre razloge, da si digitalizacije ne želimo povsod, je bolj kot ne vprašanje prihodnosti, katera področja si bodo lahko sploh dovolila ostati konkurenčna v analogni obliki.

Ni vse tako črno. Čeprav digitalizacija ni vedno prava (oz. edina) rešitev, se je je pametno lotiti na področjih, kjer nam prinese neko dodano vrednost. Ljudje se pogosto močno upiramo spremembam, sploh velikim in obsežnim, če ne razumemo čisto dobro, kaj nam bodo doprinesle. Ni potrebe, da vse sestanke za stalno prenesemo na spletne platforme, kot je bil marsikdo prisiljen narediti v času trenutne pandemije. Nekatere rešitve bolje delujejo v analognem. A morda bi morali razmisliti, zakaj še vedno izdajate račune za nakupe preko vaše spletne trgovine na ročen način. Pri tem bi vaš proces veliko bolje deloval, če bi ga avtomatizirali z digitalizacijo.


P(r)odajanje rešitve še ni rešitev

Pri Hermesu d.o.o se na podlagi 30-letnih izkušenj zavedamo, da samo ponujati neko rešitev, še ni zagotovilo, da bo ta tudi delovala. Še posebej, ko govorimo o digitalni transformaciji podjetij. Marsikateri podjetnik se sooča s pomanjkanjem znanja na tem področju, kar še dodatno oteži prehod. Ne moremo biti hkrati uspešni podjetniki, kadrvoniki, trgovci in prodajalci, marketinški geniji in še bi lahko naštevali.

Digitalna transformacijaČetudi nekomu ponudimo rešitev, ki bo izvedla digitalno transformacijo poslovanja, je treba razmisliti, kaj vse je potrebno še storiti, da se bo ta prijela. Treba je izobraziti svoje zaposlene, ki se morajo tudi navaditi na nov način dela. Treba jim je ponuditi podporo ob prehodu, ko nečesa ne razumejo oz. se jim kje zatakne. Treba jih je voditi skozi celoten proces transformacije na razumljiv način, da se mu ne začnejo upirati. Praksa nas je naučila, da nadobudni „digitalni transformatorji“ lahko prehitro vržejo puško v koruzo brez strokovne pomoči. Pri Hermesu tako ne ponujamo samo rešitve, temveč tudi dolgoročno podporo pri njeni vpeljavi.


Digitalizacija upravljanja z viri podjetja

Celovita programska rešitev za načrtovanje in upravljanje z viri podjetja ali ERP sistem (angl. enterprise resource planning) omogoči optimizacijo poslovnih procesov. Ta pripomore k združevanju podatkov iz različnih virov, boljšemu upravljanju in povečani preglednosti – hkrati pa zniža stroške poslovanja in nam pomaga prihraniti na času. ERP sistemi so v bistvu programski paketi, sestavljeni iz prilagodljivih modulov za različne dele poslovanja – marketing, finance, računovodstvo, prodaja, nabava, kadrovanje, upravljanje z zalogami itd.

V podjetju Hermes d.o.o. imamo dolgo tradicijo ukvarjanja s poslovnimi rešitvami. Še ne tako dolgo nazaj so bili sistemi, ki so omogočali spremljanje poslovanja, na voljo praktično samo velikim organizacijam. Sčasoma so te rešitve postale dostopne tudi ostalim. Pri Hermesu so zasnovane prav za manjša in srednje velika podjetja. Ponujamo rešitve na področju kadrov in plač, storitev in trgovine ter gradbeništva.


Hermes rešitve za digitalno transformacijo podjetij

OdooV letu 2019 smo vstopili v partnerstvo z digitalno platformo za poslovanje Odoo. Platforma združuje širok nabor aplikacij za pomoč pri digitalnem poslovanju. Ker ima modularno zasnovo, se tako preprosto sami odločite, katere potrebujete, in po potrebi uvajate nove.

Odoo pod eno streho združuje celoten nabor rešitev – od urejevalnika spletne strani, spletne trgovine, ePodpisa, orodja za izdajanje računov, evidenco zaposlenih do rešitev za proizvodnjo. Uporaba ene skupne platforme zmanjša stroške za plačevanje več različnih licenčnih programov, poveča učinkovitost poslovanja ter prihrani na času, saj poenostavi prehajanje in izboljša preglednost podatkov.

Hkrati ponujamo še lasten sistem Hermes.360 – ki lahko deluje samostojno ali v kombinaciji z Odoom CRM sistemom ter pod svoje okrilje združuje finance, kadre in plače ter trgovino – ter Hermes.4BUILD, katerega uporabniki so gradbeniki, investitorji in vsi, ki potrebujejo sistem za projektiranje, spremljanje in načrtovanje gradbenih projektov. Ker je eden izmed pomembnih vidikov zakonska skladnost, spremljamo vse spremembe na področju relevantne zakonodaje, in jih pravočasno vgradimo v vse sisteme, ki jih imamo v ponudbi.