LED javna razsvetljava in njene prednosti

LED javna razsvetljava za svoje delovanje uporablja LED (light-emitting) diode. Gre za polprevodniški elektronski element, katerega izkoristek je neprimerljivo boljši kot pri žarilni nitki, ki se nahaja v žarnici. Namesto žarilne nitke diode za pretvorbo energije uporabijo gibanje elektronov v polprevodniškem materialu. Medtem ko tradicionalni viri najprej pretvorijo električno energijo v toploto in šele nato v svetlobo, diode pretvorijo električno energijo neposredno v svetlobo. To jim zagotavlja učinkovito delovanje z minimalnimi izgubami, ki se odražajo v znatnih prihrankih električne energije.

Poleg optimalne učinkovitosti je LED zunanja razsvetljava vse bolj priljubljena alternativa tradicionalnim žarnicam tudi zaradi dolge življenjske dobe. LED-diode, ki so del modula, nameščenega na površini LED cestne svetilke, se ne pokvarijo, ampak njihova moč čez čas le upade. Dioda je na koncu življenjskega cikla tedaj, ko moč upade pod 70 % začetne moči. Takšna konstrukcija dopušča usmerjeno oddajanje svetlobe, enakomernejšo porazdelitev le te ter večjo prilagodljivost pri njenem nadzoru. V naši ponudbi boste našli visokokakovostne cestne luči izdelane iz vrhunskih materialov, katere dopolnjuje LED napajalnik.

led javna razsvetljava

Kako se zunanja razsvetljava načrtuje in kaj je pri tem pomembno?

LED javna razsvetljava zahteva izjemno natančno in skrbno načrtovanje, saj je ključnega pomena pri zagotavljanju varnosti na javnih površinah. Pri načrtovanju je treba upoštevati najrazličnejše dejavnike, kot so cestne površine in gostota prometa. Kakovostno oblikovan sistem osvetljave bo zagotovil ustrezno vidnost ter pripomogel pri zaznavanju oddaljenih predmetov ali morebitnih ovir na cesti. Pogoji vožnje in vidljivost na cesti so namreč odvisni od tega, kakšne so izbrane LED cestne svetilke in kako so razporejene.

Pri tem naprave ne smejo preseči stopnje prilagoditve človeškega očesa na svetlobo. Neustrezna prilagoditev močno zmanjša vidljivost na cesti, povzroči nelagodje ali povzroči celo kaj hujšega. Ob tem se je treba zavedati, da javna razsvetljava ne zajema le osvetljave cest in parkov, ampak tudi zgradb, spomenikov in pomembnih znamenitosti. Mesta morajo namreč sprejeti vse ukrepe, ki pripomorejo pri ustvarjanju varnih in predvsem dostopnih ulic, križišč, pešpoti, pločnikov, sprehajališč ter parkov.

Ker je mestna razsvetljava obsežnejša naložba, so dobro načrtovanje projekta, razumevanje gospodarskega vpliva in upoštevanje dejavnikov ključnega pomena. Obstaja široka paleta svetlobnih virov, ki jih je mogoče uporabiti pri projektiranju. Od cestnih in park svetilk, reklamne osvetlitve ter svetlobe, ki prihaja iz izložb, hiš, luči nameščenih na stavbah, itd. Pri snovanju osvetljave je poglavitno upoštevati še ovire, kot so na primer drevesa ali reklamni panoji. Mesto pa mora med tem še razviti in jasno opredeliti načrte vzdrževanja. Pri tem morajo biti sprejeti zaščitni ukrepi za preprečevanje težav, ki zajemajo električna testiranja, preverjanje, strukturne preglede, čiščenje in menjavo luči.

zunanja razsvetljava

LED cestne svetilke delujejo s pomočjo sončnih oziroma fotonapetostnih celic

Zunanja razsvetljava je z razvojem tehnologije postala vse bolj okolju prijazna, zato ni presenečenje, da LED svetila delujejo na sončne celice. Park svetilke so tako popolnoma neodvisne od električnega omrežja. Vključujejo namreč solarni panel (fotonapetostni modul), ki pretvarja sončno energijo v električno.

Fotonapetostni moduli čez dan shranjujejo električno energijo v bateriji ali akumulatorju. Zahvaljujoč edinstveni zasnovi se vanjo shrani dovolj energije, da luči delujejo med 5 do 7 dni tudi v primeru izpada električne energije. Zvečer se ta energija s pomočjo inteligentnega krmilnika prenese v solarno luč. Krmilnik nudi še zaščito pred kratkim stikom, prav tako pa zagotovi uspešnejše delovanje fotonapetostnega sistema.

Dodatno nadgradnjo nudi še LED javna razsvetljava z vgrajenim mikrovalovnim senzorjem. Ta zazna človeško toploto in bolje osvetli poti le tedaj, ko se na njih nahajajo sprehajalci. S tem poskrbi za manjše svetlobno onesnaženje, manj vzdrževanja ter večje prihranke. Solarna energija je najcenejši in najčistejši vir energije na zemlji. Je neposredna, okolju prijazna, trajnostna in kar je najpomembneje - dostopna vsem.

Ste vedeli, da je energija, ki vsak dan doseže Zemljo enaka 250 milijonom sodov nafte? Vse bolj cenjena preprosta tehnologija je v zadnjih nekaj letih spremenila način, kako so mesta ponoči osvetljena. Ker vso energijo naprave na sončne celice dovajajo naravno, ni kablov, električnih uhajanj, prenapetostnih stikov ali vidnih žic, zaradi česar je tveganje za nesreče minimalno.


Kako se park svetilke razlikujejo od cestnih?

Zunanja razsvetljava je precej širok pojem, ki zajema vse od luči v parku, na ulicah, sprehajališčih in cestah do reflektorjev za zelenice in arhitekturne objekte. Mestne površine se med seboj precej razlikujejo, zatorej mora biti temu prilagojena urbana razsvetljava. Slednjo je treba prilagoditi površinam, znamenitostim, zgradbam, pešpotem in cestam. Uporabljeni viri ne smejo le ustvariti vzdušja, ampak tudi poskrbeti za varnost, varčevanje energije, ob tem pa ne smejo vplivati na življenje ljudi in živali.

Kako se LED javna razsvetljava za park razlikuje od tiste za ceste? Luči za parke in pešpoti ne poskrbijo le za varnost, temveč so namenjene še urejanju krajine. To pomeni, da so z njimi osvetljena drevesa, rastline, skulpture, fontane, vhodi v parke, trgi, otroška igrišča in drugi slikoviti predeli. Cestna osvetljava ima za razliko od tiste v parku precej več omejitev. Kot dvignjen vir svetlobe se vselej nahaja tik ob cesti. Za razliko od osvetljave parka mora biti enakomerno razporejena, saj ne sme preusmerjati pozornosti med vožnjo ali obremenjevati voznikovih oči.

park svetilke