Zakaj po mestu vedno pogosteje vidimo polikarbonatne fasade?

 

Steklo je kot fasada ali njen del čedalje bolj v uporabi. Stavbe s steklenimi fasadami izpadejo elegantno in moderno, zato privlačijo poglede mnogih. Mnoge steklene fasade pa lahko zamnjamo s polikarbonatnimi fasadami. Tako kot steklene fasade, tudi polikarbonatne omogočajo prost prehod svetlobe v prostore. To daje občutek lahkotnosti, prostornosti in odprtosti prostorov.

Ko se nahajamo znotraj stavbe s polikarbonatno fasado, je tudi pogled na okolico prav poseben. Imamo pregled nad dogajanjem zunaj, zaradi česar se lahko z okoljem povežemo na nov način. To še posebej pride do izraza, če se objekt nahaja v bližini naravnega okolja ali parka.

Polikarbonatno fasado je sicer možno uporabiti tako za vertikalne kot za horizontalne zasteklitve. Tak sistem je možno uporabiti pri industrijskih objektih, športnih objektih, v primeru notranjih prosojnih predelnih sten, fasad, svetlobnih trakov in podobno.

Najpogosteje se polikarbonatne plošče za fasade uporabljajo pri javnih objektih, vendar to ni nujno. Veliko so v uporabi tudi pri snovanju poslovnih objektov, saj so v njih potrebe po svetlobi velike. Poleg tega se takšne fasade uporabljajo tudi, če se odločimo, da bomo zasteklili vhodne prostore, avle, stopnišča in podobno.

Steklena oz. polikarbonatna fasada


Prednosti polikarbonatne fasade

Polikarbonatna fasada poleg samega izgleda ponuja tudi druge prednosti. Omogoča določene prihranke pri porabi energije, kar je še posebej opazno v hladnejših mesecih. Notranjost objekta se namreč na tak način dodatno segreva prek sončne energije. Ko se odločate za izbiro primerne steklene fasade, pa morate biti pozorni na to, da je ta dovolj izolirana. Ne želite si namreč, da bi prišlo poleti zaradi polikarbonatne plošče do pretiranega pregrevanja prostorov.

Polikarbonatna fasada oziroma plošča je poleg tega kot gradbeni material zelo trdna. Je zelo odporna na kakršnekoli udarce. Stekleno fasado je možno hitro in enostavno vgraditi v objekt. Možno jo je ukriviti ali vgraditi okna ali z njo nadomestiti druge vrste kritine. Ponaša se tudi z dolgo življenjsko dobo. Izbirate lahko med najrazličnejšimi barvami polikarbonatne fasade.

Kako izbrati najustreznejšo stekleno fasado?

Obstaja več vrst steklenih fasad. Ko se enkrat odločite, da bi pri gradnji objekta uporabili polikarbonatne plošče, je naslednji korak izbira najprimernejše plošče za fasado objekta. Ta je namreč lahko različnih dimenzij, oblik in barv. Odvisno, kakšen učinek želite pričarati.

Povejmo torej najprej nekaj o strukturni stekleni oz. polikarbonatni fasadi. Zanjo je značilno, da ne vsebuje vidnih profilov. Na zunanji strani lahko vidimo zgolj fugo. Prednost take steklene fasade je v tem, da je izgled fasade navzven in navznoter enak. Pri tem ni pomembno, če se posamezne zasteklitve odpirajo ali so fiksne. Tovrstna zasteklitev je izdelana iz kaljenega stekla. Pritrjena je na pod-konstrukcijo oziroma je nanjo pritrjena s pomočjo aluminijastih profilov, ki so izdelani posebej v ta namen.

Steklena fasada je lahko tudi pol-strukturirana. Od zgornje različice se razlikuje v tem, da so v primeru pol-strukturirane alu profili vidni. Taka zasteklitev je izdelana z reflektivnimi stekli, ki so hkrati lahko kaljena. Ni pa to nujno.

Polikarbonatna fasada na objketu


Dvojne steklene fasade

Poglejmo si še dvojne steklene fasade. V tem primeru je zunanja stena običajno izdelana iz varnostnega kaljenega ali lepljenega stekla in je namenjena zaščiti pred hrupom in neugodnimi vremenskimi razmerami. Med notranjo in zunanjo steno se nahaja vmesni prostor. Ta je lahko prehoden ali neprehoden. Če je prehoden, je vzdrževanje steklene fasade lažje. Notranji del steklene fasade je dvoslojen in njegova glavna funkcija je ta, da se prepreči toplotne izgube, do katerih prihaja še posebej v zimskem času.

Med obema polikarbonatnima ploščama se nahaja še vmesni prostor, kjer je običajno nameščena še sončna zaščita. Notranji del ščiti pred pretiranim ogrevanjem poleti. Prezračevanje prostorov, ki mejijo na fasadni vmesni prostor, poteka na umeten način; skozi odprtine v fasadi.

Zakaj bi torej namesto enojnih izbrali dvojne steklene fasade? Ena izmed prednosti je v tem, da so pri njih toplotne izgube pozimi bistveno manjše. Prehodni prostor omogoča velike solarne odbitke. Poleg tega je precej boljša tudi zvočna izolacija prostorov. Pri tem je možno prezračevanje skozi okna tudi v primeru visokih stavb. Ima pa dvojna polikarbonatna fasada tudi določene slabosti. V vmesnem prostoru se namreč lahko zelo hitro širita dim in vroč zrak. Zato je pri gradnji takega objekta treba še posebno pozornost nameniti temu, da so zagotovljene vse požarno-varnostne zahteve.

Steklena fasada kot element objekta vsekakor prinaša številne prednosti. Steklo namreč pričara občutek elegance in moderne arhitekture. Je pa treba pred končno odločitvijo dodobra pretehtati vse možnosti. Prav tako je nujen posvet s strokovnjakom, ki vam bo podal usmeritve. Tako boste lahko izbrali najboljšo možnost za vaš konkreten primer.

Izdelava polikarbonatnih fasad