Brunarice so energijsko varčna domovanja
Brunarice predstavljajo nov – stari način bivanja v sožitju z naravo. Kot vemo postaja vse kar je naravno vedno bolj cenjeno, zato se čedalje več ljudi odloča za njihovo gradnjo. Lesene hiše se s svojim videzom odlično integrirajo v okolje, pogled na novo zgrajeno hišo iz lesa, pa je preprosto čudovit. So veličastne in čarobne. Imajo tudi številne prednosti pred klasičnimi zidanimi hišami, kako so izdelane, pa je odvisno od tega, kakšne materiale izbere posameznik in na kakšen način se sestave loti.
Njihove glavne prednosti so, da nudijo zdravo okolje za bivanje, enostavno vzdrževanje, zvočna in energijska učinkovitost in še mnogo drugih. Pogosto je ljudi, ki razmišljajo o selitvi v nov dom strah, da so lesene hiše pozimi hladne. To seveda ne drži, saj je les že sam po sebi odlični naravni izolator, ki ustvarja pregrado pred ekstremnimi zunanjimi temperaturami, poleg tega pa je izolacija brunarice nekaj, čemur damo v podjetju LogHOUSE d. o. o. največji poudarek. Dejstvo je, da je takšna zgradba nizkoenergijska, če je zadošča posebnim standardom, pa je lahko tudi pasivna.
Glede izvedbe lesene hiše se lahko vsakdo odloči sam, predvsem je treba vedeti, če bo ta namenjena stalnemu, ali le občasnemu bivanju v toplih mesecih, kot počitniška hišica. Če bo postavljena za stalno bivanje, mora biti izolacija brunarice kar najboljša, saj se bodo tako znižali mesečni stroški za ogrevanje v zimskih in stroški za ohlajanje v poletnih mesecih. Mnogi izberejo hišo iz lepljenega lesa, z notranjo izolacijo sten, da je ogrevanje brunarice energetsko maksimalno učinkovito, na voljo pa je tudi zunanja, ali vmesna izolacija brunarice.
Z dodajanjem izolacije, povečate vsestranskost lesene hiše ter potencialno povečate njeno celotno vrednost.
Dobra izolacija brunarice je podvig vreden naložbe
Za toplotne izgube je treba poskrbeti pa naj gre za zidane hiše ali za brunarice. Nas zanimajo slednje. Les se s sezonskimi spremembami naravno krči in razteza, kljub temu pa že sam po sebi zagotavlja vodno in zračno tesnjenje.
Čeprav ves čas deluje ne pride do težav z deformacijami in razpokami, za kar v podjetju poskrbimo z nabavo najboljšega materiala. Drevesa, ki jih uporabljamo za gradnjo, so sekana na izbranih rastiščih, ob pravem času, les pa je pravilno obdelan in sušen. Vseeno pa je treba poskrbeti za toplotni ovoj, da je lesena hiša še učinkovitejša.
Zmanjšanje toplotnih izgub je odvisno, ne le od izolacije brunarice, temveč tudi od stavbnega pohištva (zasteklitev in okvirji), strešne kritine in talnih oblog – v bistvu od vsega, kar je namenjeno preprečevanju prehajanja toplote iz notranjosti navzven. Vsi ti elementi predstavljajo toplotni ovoj, ki je še kako pomemben, da bo ogrevanje brunarice kar se da varčno.
Če (predvsem) notranja izolacija brunarice ni izvedena kot mora biti, lahko pričakujete visoke toplotne izgube - višje v primerjavi z zidanimi hišami. Lesene hiše iz lepljenega lesa, ki imajo vmesno toplotno zaščito, imajo energetsko učinkovitost enakovredno dobro izolirani zidani hiši. Cena objekta je pri takšni gradnji sicer nekoliko višja, vendar so na dolgi rok prihranki s stroški gretja veliko večji, saj je ogrevanje brunarice ob dobrem toplotnem ovoju, neprimerno cenejše.
Kakšen toplotni ovoj priporočamo, da bo ogrevanje brunarice energetsko učinkovito?
Preden začnete z gradnjo, se morate zavedati, da je poraba energije pri kakovostnih lesenih hišah manjša kot pri klasično grajenih, saj ne potrebujejo veliko ogrevanja. Les deluje kot odličen izolator in omogoča dobro shranjevanje toplotne energije. Prezračevanje v objektu poteka naravno skozi lesene stene, prav tako pa les vzpostavi popolno ravnovesje vlage v notranjosti. Deluje tako, da vpija vlago, ko jo je v ozračju preveč ter jo oddaja nazaj v prostore, ko je zrak suh. Klima v leseni hiši je zaradi tega vedno optimalna in odlično vpliva na pljučne bolnike ter alergike.
IZOLACIJA BRUNARICE
Izolacijo brunarice je potrebno izvesti v skladu z veljavno zakonodajo, pri čemer so njene točne vrednosti in debeline odvisne od izbranega materiala. Je pa v vsakem primeru na toplo stran konstrukcije potrebno položiti toplotno oblogo brez prekinitev ter parno zaporo. S tem se prepreči pojav toplotnih mostov, ki najpogosteje nastajajo na stikih različnih materialov.
Na notranji strani mora biti parna zapora prekrita z oblogo. Za ogrevanje brunarice priporočamo enostaven ogrevalni sistem, po možnosti z uporabo obnovljivih virov energije in s samodejnim obratovanjem, še posebej, če se objekt uporabljate zgolj občasno. Izberete lahko na primer toplozračni kamin na pelete z daljinsko vodenim termostatom in daljinskim nadzorom. Tako boste ogrevanje imeli pod nadzorom, tudi kadar vas ne bo v bližini vašega lesenega objekta.
Če boste v njem bivali stalno, pa si lahko omislite tudi ogrevanje s fotovoltaiko, katere začetni vložek je sicer visok, vendar se ta kmalu povrne.
Brunarica kot lesena hiša - namen postavitve
Pri izbiri izolacije morate v mislih imeti namen postavitve objekta. Če ga boste postavili kot leseno vrtno hišo za namen shranjevanja predmetov in občasne uporabe za piknike in druženje, je smiselno razmisliti o tem, ali je toplotna zaščita sploh potrebna. Če pa boste leseno hišo uporabljali za bivanjske namene ali počitnikovanje, je toplotna izolacija brunarice zelo potrebna, če ne celo nujna investicija.
Obiščite našo spletno stran ali nas pokličite in naši strokovnjaki vam bodo pri vaših vprašanjih z veseljem pomagali.