Kakšen prenosnik kupiti.
Ne veste kako bi se lotili iskanja prenosnika. V tem članku vam predstavimo nekaj koristnih informacij kakšen prenosnik je primeren za vas. Osnovna informacija, ki jo potrebujete za nakup prenosnika ja namen uporabe. Torej, če prenosnik uporabljate samo za enostavnejše naloge oz. domačo uporabo, kot je pošiljanje elektronskih sporočil, oblikovanje in pisanje besedil, potem ni potrebno posegati po zmogljivejših prenosnikih. V kolikor imate namen uporabljati prenosnik za 3D modeliranje, risanje načrtov, urejanje fotografij na profesionalnem nivoju, igranje računalniških iger potem spadate v skupino zahtevnih uporabnikov.
Osnovne informacije
Prenosnik je lažji in manjši računalnik za lažje prenašanje. Oblika osebnega prenosnega računalnika spominja na odprto knjigo. V ponudbi lahko najdete prenosnike z zelo kakovostnim in trdnim ohišjem odpornim na padce. Nekateri prenosniki imajo ohišje višje kvalitete, sestavljeno iz boljših materialov, kot je kvalitetna plastika in magnezij. Ti prenosniki spadajo v višjo cenovno kategorijo. Razlika med osebnim in prenosnim računalnikom je precejšnja. Poleg same velikosti ima prenosni računalnik vgrajeno baterijo, ki jo lahko s pomočjo kabla za napajanje polnite. Na koliko časa jo polnite je odvisno od zmogljivosti baterije in strojne opreme prenosnika, kajti močnejši kot je računalnik hitreje se bo baterija spraznila. Prenosni računalnik ali notesnik ima tako kot stacionarni računalnik vgrajeno večino podobnih sestavnih delov.
Proizvajalci prenosnih računalnikov
Na trgu obstaja veliko ponudbe in znamk prenosnih računalnikov. Med najbolj znanimi znamkami so: Dell, Hp, Lenovo, Acer, Apple, Asus. Vas zanima primerjava računalnikov oz. blagovnih znamk? Potem berite dalje.
Cenovno dražji in dobri prenosniki
Med cenovno najdražje bi lahko uvrstili Dell prenosnike. Seveda so to zelo kvalitetni prenosniki. Prenosnike Dell odlikuje zelo kvalitetno ohišje sestavljeno iz kvalitetne plastike, kovinskih delov ali celo magnezija. Prenosniki Hp imajo že zelo dolgo tradicijo. Tudi ti prenosniki spadajo v kategorijo kvalitetnih laptopov. Hp znamka poleg dobrih strojnih delov slovi po zelo dobri podpori uporabnikom. Uvrščajo se celo med najboljših pet znamk, ki nudi kakovostno podporo uporabnikom. Slabost Hp prenosnikov je v matičnih ploščah, ki programsko ne podpirajo višjih hitrosti RAM-ov, ampak jih samodejno nastavijo na najnižjo možno hitrost, kljub temu da sam RAM morda podpira višjo hitrost. Izbirate med Hp in Lenovo blagovno znamko. Nekateri strokovnjaki na področju računalniške opreme trdijo, da Lenovo za svoj denar ponuja več kot Hp, čeprav imajo običajno Hp prenosniki bolj kakovostne komponente in posledično stanejo več.
Cenovno ugodnejši prenosniki
Blagovna znamka Asus se je skozi čas osredotočila na trg računalnikov namenjenih igranju iger. Če spadate med navdušence računalniških igric vam priporočamo, da si dobro ogledate široko ponudbo Asus prenosnikov. Poznavalci prenosnikov trdijo, da je Asus blagovna znamka po kakovosti višjega razreda kot Acer blagovna znaka. Obe pa sta cenovno ugodni in dostopni, s tem da so Asus prenosniki malenkost dražji v primerjavi z Acer prenosniki. Torej, če izberete med blagovno znamko Acer in Asus, vam priporočamo Asus, saj ima slednja zmogljivejšo strojno opremo, lepši dizajn in boljšo podporo strankam.
Blagovna znamka Apple
Seveda ne moremo mimo blagovne znamke Apple. Posebnost teh prenosnikov je, da imajo svoj pred nameščen operacijski sitem, ki obljublja manj vdorov virusov. Nekateri so zelo navdušeni nad to blagovno znamko, spet drugi ne bodo nikoli kupili Apple prenosnika. Velika pomanjkljivost Apple računalnikov je ne podpiranje programske opreme razvite za Windovse operacijske sisteme, ki mnogokrat ni dostopna Applovim operacijskim sistemom. To pomanjkljivost lahko rešimo z namestitvijo navideznega stroja tako imenovanega VM (virtual machine), ki deluje na operacijskem sistemu Windovs, kar pomeni, da tako lahko namestimo programe namenjene operacijskemu sistemu Windows. Seveda pa ta rešitev ni idealna, saj prinaša nekatere pomanjkljivosti in mnogo katerega uporabnika odbije od nakupa.
Kako izbrati prenosni računalnik?
Nekaj besed smo že namenili namenu uporabe. Ostale informacije in podatki, ki jih morate vedeti o prenosnem računalniku so:
- diagonala prenosnika,
- tip procesorja,
- RAM polnilnik,
- ločljivost zaslona,
- operacijski sistem,
- grafična kartica …
Diagonala prenosnika
Diagonala ali velikost prenosnika je dolžina med spodnjim levim in zgornjim desnim ali med spodnjim desnim in zgornjim levim robom zaslona. Za mero uporabimo palec, iz tega izhaja izraz 17 – palični. V angleščini pa se uporablja izraz inch. En inch ali en palec pomeni 2,54 cm. Točne podatke o svojem modelu prenosnika z lahkoto najdete na internetu. Teža prenosnika je običajno pogojena z velikostjo prenosnika. V kolikor ga imate namen veliko prenašati vam priporočamo lažji, manjši prenosnik. Vendar naj vas velikost ne zavede. Acer blagovna znamka je oblikovala Acer Swift. To je 15,6 - palični prenosni računalnik, ki tehta manj kot kilogram in je najlažji prenosnik te velikosti na svetu.
Tip procesorja
Dobra moč procesorja vam omogoča namestitev kompleksnejše in zahtevnejše programske opreme. Najbolj priljubljeni blagovni znamki za izdelavo procesorja sta Intel in AMD, ki že vrsto let dominirata in predstavljata večinski delež vseh procesorjev vgrajenih v prenosni in osebni računalnik. Oba ponudnika procesorjev ponujata zelo širok izbor procesorjev, ki jih razvrščata v segmente glede število jeder in hitrost le teh. Če naštejemo nekaj bolj priljubljenih serij Intel procesorjev lahko omenimo Intel Core i3 kot vstopno serijo nekoliko šibkejših procesorjev z dvema do 4 jedri (odvisno od modela procesorja iz te serije), nato Intel Core i5, ki ponuja srednje močne procesorji s 4 do 6 jedri in pa inter core i7 in i9. Slednja ponujata najmočnejša procesorja z 8 jedri, ki delujejo na visokih hitrostih vse do 5,30 GHz. Pri AMD-ju se je v zadnjih letih zelo uveljavila serija AMD Ryzen, ki predstavlja odlično konkurenco Intel-jevim procesorjem. Oba ponudnika ponujata še kopico drugih serij procesorjev med njimi tudi serije specialnih procesorjev namenjene za delovne postaje in strežnike, ki imajo praviloma velike količine jeder in procesorskega predpomnilnika.
RAM pomnilnik
Bralno-pisalni pomnilnik ali angleško RAM, je vrsta elektronskega pomnilnika. RAM polnilnik je v prenosniku odgovoren za hitro dostopanje podatkov, ki jih določen program potrebuje za njegovo delovanje v prenosnikih in drugih računalnikih. Tipične velikosti RAM-a so:
- 2 GB
- 4 GB
- 8 GB
- 16 GB
- 32 GB
Za povprečno multimedijsko uporabo zadostuje 8 GB RAM-a, za igranje iger pa je priporočljivo namestiti 16 GB RAM-A. Večje količine kot so 32 GB, 64 GB in 128 GB je nuja za vsak računalniški server, kar pa je za povprečnega uporabnika nesmisel, pridejo pa v poštev za uporabo pri bolj specifičnih aplikacijah oz. specialni rabi.
Ločljivost zaslona
Ločljivost zaslona ali jasnost besedila in slik prikazanih na zaslonu. V zadnjih letih je standardna ločljivost je 1920 x 1080 pik. V zadnjih letih so prišle v veljavo višje resolucije, ki pridobivajo na vse večji veljavi.
Operacijski sistem
Operacijski sistem nadzoruje vhodne in izhodne naprave, omogoča omrežno povezavo računalnika ter z enostavnim uporabniškim vmesnikom uporabniku omogoča samo uporabo računalnika. Med najbolj priljubljena in razširjena operacijska sistema spadata Windows in Mac OS X. Velja pa omeniti tudi odprto kodni sistem LINUX.
Grafična kartica
Vsak računalnik oz. prenosnik ima grafično kartico, ki skrbi za prikaz grafike oz. izrisovanje slike na samem zaslonu. Cenovno dostopnejši prenosniki imajo običajno le eno grafično kartico, ki je manj zmogljiva vendar še vedno dovolj za uporabo lažjih opravil, kot so urejanje dokumentov, pošiljanje elektronskih sporočil in lažjih pisarniških opravil. Zmogljivejši prenosniki imajo vgrajeno še dodatno grafično kartico, ki se avtomatsko zažene po potrebi in je mnogo močnejša od prej opisane osnovne grafične kartic. Dodatna grafična kartica je obvezna ob igranju računalniških iger in poganjanju drugih grafično zahtevnih opravil. Poleg grafičnih opravil računalnik pogosto grafično kartico uporabi tudi za upravljanje specialnih matematično zahtevnejših operacij kjer je grafična kartica zaradi več tisoč grafičnih jeder običajno veliko hitrejša od računalniškega procesorja.