Zaposlitev za 4 ure

Zaposlitev za 4 ure dnevno – vse kar morate vedeti

Zaposlitev za polovični delovni čas je vse pogostejša odločitev številnih delodajalcev. Nekateri se odločijo ponuditi zaposlitev 4 ure na dan zato, ker želijo povečati učinkovitost zaposlenega ali pa, ker imajo dejansko potrebo po delu v krajšem delovnem času.

Zaposlitev invalida 3. kategorije je torej dobra odločitev, saj imajo le-ti pravico do zaposlitve za polovični delovni čas. Vseeno pa se je potrebno zavedati, da ima delavec, ne glede na to ali sklene zaposlitev za 4 ure ali za poln delovni čas, enake pravice. Razlika je le v tem, da mu nekatere pravice pripadajo v sorazmerju z njegovim delovnim časom.

zaposlitev-za-4-ure

Zaposlitev za polovični delovni čas

Zaposlitev 4 ure dnevno lahko sklenete, če niste več zmožni za delo s polnim delovnim časom na delovnem mestu, na katerem delate, ali če s polnim delovnim časom niste zmožni opravljati drugega dela. Posledično se lahko za zaposlitev za polovični delovni čas / za zaposlitev invalida za 4 ure odločite, če spadate v 2. ali 3. kategorijo invalidnosti, ali po končani rehabilitaciji.

Zaposlitev za invalida 3. kategorije je primerna za posameznika, ki izpolnjuje enega od spodaj naštetih kriterijev:

  • ni zmožen opravljati dela s polnim delovnim časom, lahko pa ga opravlja s krajšim delovnim časom (vsaj zaposlitev 4 ure dnevno)
  • je njegova delovna zmožnost za svoj poklic zmanjšana za manj kot 50%
  • še lahko dela v svojem poklicu s polnim delovnim časom, vendar ni zmožen za delo na delovnem mestu, na katerem dela

Kakšne pravice ima delavec, ki se odloči za zaposlitev 4 ure dnevno?

Potreba po zaposlitvi za polovični delovni čas je največkrat posledica pridobljenega statusa invalida. Novim iskalcem zaposlitve za 4 ure pa se pogosto porajajo vprašanja, kakšne so pri zaposlitvi za polovični delovni čas njihove pravice in obveznosti. Najpogostejša so predvsem vprašanja o tem, koliko dopusta in regresa jim pripada ter kakšna so povračila stroškov malice in prevoza v službo.

Delavec, ki sklene pogodbo o zaposlitvi za polovični delovni čas, ima v principu enake pravice in obveznosti, kot tisti, ki dela poln delovni čas. Vendar pa je pri  zaposlitvi za 4 ure obseg teh pravic v nekaterih primerih odvisen od dolžine delovnega časa. Tako se npr. regres, plačilo za delo, odpravnina ob upokojitvi in pokojninska doba odmerijo sorazmerno z delovnim časom in zato spadajo med deljive pravice.

V primeru nedeljivih pravic (pravica do letnega dopusa, povračilo stroškov za prevoz na delo) pa ima zaposleni, kljub zaposlitvi za polovični delovni čas, enak položaj kot delavec, ki je v delovnem razmerju s polnim delovnim časom.  Tako ima zaposleni, ki ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za 4 ure, enako število dni dopusta in enako povračilo stroškov prevoza na delo, kot delavec, ki dela poln delovni čas.

Zaposlitev 4 ure

Zaposlitev invalida 3. kategorije – kako najti primernega kandidata?

Podjetja imajo pogosto prosto delovno mesto primerno za zaposlitev invalida 3. kategorije oziroma za zaposlitev invalida za 4 ure. Do sodelavcev s statusom invalida lahko pridejo na naslednje načine:

  • Status invalida lahko preko invalidske komisije ZPIZ pridobi zaposleni, ki je že član kolektiva. Podjetje lahko takšnega člana kolektiva obdrži na istem delovnem mestu ali pa mu ponudi zaposlitev za polovični delovni čas na drugem, bolj primernem delovnem mestu. V tem primeru gre za zaposlitev invalida (3. kategorije), zato se seveda sklene nova pogodba o zaposlitvi za polovični delovni čas.

  • Podjetje, ki ponuja zaposlitev invalida za 4 ure lahko primerne kandidate s statusom invalida najde med brezposlenimi osebami, prijavljenimi v evidencah Zavoda za zaposlovanje.

  • Zaposlitev invalida za 4 ure ali zaposlitev invalida 3. kategorije pa lahko poteka tudi preko izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije. Pri zaposlitveni rehabilitaciji gre za sistematičen, standardiziran sklop aktivnosti, ki pomagajo tako osebam z omejitvami kot tudi delodajalcem pri zaposlovanju in iskanju primerne zaposlitve za 4 ure. Zaposlitev invalida 3. kategorije je zato za oba veliko preprostejša.


Zaposlitev za določen čas ali zaposlitev za nedoločen čas?

Ne glede na to ali gre za zaposlitev za 4 ure ali zaposlitev za polni delovni čas, imamo pri sklenitvi delovnega razmerja dve možnosti -  zaposlitev za določen čas in zaposlitev za nedoločen čas. Kot nam že ime pove, je razlika med njima v tem, da je pri zaposlitvi za določen čas trajanje delovnega razmerja vnaprej določeno, medtem ko pri zaposlitvi za nedoločen čas ni časovne omejitve. Pri zaposlitvi za določen čas pa mora delodajalec upoštevati nekatera pravila.

Pogodba o zaposlitvi za določen delovni čas je lahko sklenjena za največ dve leti. Po preteku obdobja dveh let, v katerem je lahko sklenjenih več pogodb o zaposlitvi za določen delovni čas (npr. 4 pogodbe za pol leta) ima delodajalec dve možnosti. Z zaposlenim lahko sklene pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas ali pa zaposlenemu pogodbe ne podaljša, vendar v tem primeru ne sme zaposliti drugega delavca. Kljub temu, da so pravice in obveznosti pogodbenih strank v obeh primerih enake, pa je med zaposlenimi bolj priljubljena zaposlitev za nedoločen čas, saj ponuja večjo stopnjo varnosti. 

Vsaka izmed možnosti – zaposlitev za poln delovni čas ali zaposlitev za 4 ure (oz. zaposlitev za polovični delovni čas) ter zaposlitev za določen ali nedoločen čas ima svoje prednosti in slabosti, ki se jih morajo delodajalci pred morebitno zaposlitvijo zavedati.

zaposlitev-kadra