Kaj moramo vedeti o odpovedi delovnega razmerja zaradi tehnološkega viška?

V odvetniških pisarnah se odvetniki velikokrat soočajo s strankami, ki so prišle po pravni nasvet glede odpovedi delovnega razmerja zaradi tehnološkega viška. Sploh, kadar gre za odpoved pogodbe za nedoločen čas je tehnološki višek pogost razlog, ki ga delodajalec navede ob odpovedi delovnega razmerja. Predvsem delodajalce (seveda pa tudi zaposlene) zanima, kakšna je odpravnina v primeru odpovedi zaradi tehnološkega viška, velikokrat pa se vprašanja pojavijo tudi okrog odpovednega roka, ki zavezuje tako delodajalca kot tudi delavca.

Živimo v času, ko so prekinitve delovnega razmerja nekaj povsem normalnega in vse prej kot izjema. Zaradi zmanjševanja kapacitete dela in slabih poslovnih rezultatov se zapirajo številna podjetja in ljudje oz. delavci teh podjetij zaposlitev izgubijo zaradi razloga, ki ga delodajalci imenujejo »tehnološki višek«, saj delovna sila ni več potrebna. Pri odpovedi delovnega razmerja zaradi tehnološkega viška gre za obstoj strukturnih, organizacijskih, tehnoloških in drugih razlogov, zaradi katerih ohranitev delovnega razmerja med delavcem in delodajalcem ni več mogoča.

Odpoved delovnega razmerja - tehnološki višek

Odpoved delovnega razmerja zaradi tehnološkega viška je pravzaprav redna odpoved 

Odpoved delovnega razmerja posamezniku zaradi tehnološkega viška, uvrščamo med redno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Gre namreč za odpoved iz poslovnega razloga. Poleg tega ZDR-1 pozna še druge razloge, zaradi katerih lahko delovno razmerje redno preneha:

  •  razlog nesposobnosti in
  •  krivdni razlog

V vsakem primeru mora biti odpovedni razlog utemeljen in mora onemogočati nadaljevanje dela pod pogoji, pod katerimi je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi. Če pa delodajalec posamezniku pogodbo o zaposlitvi odpove zaradi tehnološkega viška, mora biti pozoren na to, da v naslednjih 6 mesecih na isto delovno mesto ne zaposli druge osebe.

Poiščite pravne nasvete o odpovedi, odpravnini...

Odpravnina ob odpovedi pogodbe zaradi tehnološkega viška

Tako kot v drugih primerih redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, je tudi pri odpovedi delovnega razmerja zaradi tehnološkega viška delodajalec zaposlenemu dolžan izplačati odpravnino. Osnova za izračun odpravnine je povprečna mesečna plača, ki jo je prejel delavec ali ki bi jo prejel delavec, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo. Poleg tega pa mora tudi pri odpovedi pogodbe zaradi tehnološkega viška delodajalec upoštevati odpovedni rok. Odpovedni rok je v primeru odpovedi zaradi tehnološkega viška tak, kot je določen v pogodbi o zaposlitvi. Če ga le-ta ne določa, pa ga najdemo tudi v zakonu – natančneje v 94. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1). Tukaj so določeni minimalni odpovedni roki po katerih je v primeru redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca iz poslovnega razloga odpovedni rok:

  • do enega leta zaposlitve pri delodajalcu 15 dni,
  • od enega do dveh let zaposlitve pri delodajalcu 30 dni.