transportna kolesa
Hidravlična dvigalka je doma uporabnejša od hidravlične črpalke
Hidravlična dvigalka veste kaj je, če ste morali v preteklosti kdaj zamenjati pnevmatiko na svojem avtomobilu. Prav ročna hidravlična dvigalka je namreč izredno priročno orodje, ko je potrebno urediti nekaj takega. Malo manj poznana pa je hidravlična črpalka. V čem je torej razlika med njima?
Hidravlični dvigalka in črpalka: kakšne so razlike med njima?
Obe orodji sta nepogrešljivi, ko govorimo o dobrem delovanju različnih strojev in naprav, s katerimi delamo v različnih industrijah, predvsem v gradbeništvu. Res pa je, da se obe orodji med seboj razlikujeta po svojih funkcijah in delovanju.
Medtem, ko je druga pomembna predvsem v industriji, je še posebej ročna različica naprave še kako potrebna v vsakdanjem življenju. Kako pa se dejansko razlikujeta?
Hidravlična črpalka črpa tekočino, dvigalka pa za delovanje izkorišča prenos tekočine
Črpalka za svoje delovanje črpa tekočino in ustvarja tlak, tekočina in tlak pa nato poskrbita, da delujejo drugi sistemi, motorji in cilindri. Ker gre za napravo, ki se uporablja pretežno v industrijah, najpogosteje v gradbeništvu, je njena sila seveda večja, kot pri hidravlični dvigalki. Tako s svojim delovanjem denimo poskrbi, da lahko delujejo gradbeni žerjav in druga gradbena mehanizacija. Za delovanje poskrbi na takšen način, da premika tekočino iz enega v drugi prostor, to pa ustvarja prenos energije, ki je potrebna za delovanje strojev.
Poznamo več različnih vrst hidravličnih črpalk. Med drugim takšne, ki delujejo na batni ali turbinski sistem.
Hidravlična dvigalka pa za svoje delovanje izkorišča prenos sil, ki nastane zaradi prenosa tekočine, in ob tem upošteva Pascalov zakon. Ta uči, da se tlak, ki se nahaja v tekočini, v vseh smereh prenaša enakomerno.
Pri teh napravah večinoma govorimo o batnem sistemu delovanja. Med upravljanjem dvigalke tako najprej vplivamo na manjši bat, za delovanje katerega potrebujemo tudi manjšo silo. Ta pa se nato pretvori v večjo silo, s katero deluje na večji bat. Zaradi načina delovanja tako hidravlične dvigalke dovoljujejo dvigovanje težkih bremen z uporabo manjše sile.
Poznamo različno velike oz. močne naprave, ki lahko dvigujejo različno težka bremena – vse od 2 do 200 ton. Manjše hidravlične dvigalke lahko tako dvignejo do 2 toni in so primerne tudi za domačo uporabo. Sicer pa se hidravlične dvigalke uporabljajo v različnih industrijskih panogah, kot so avtomobilska industrija, gradbeništvo, kmetijstvo in transport.
Ročna hidravlična dvigalka je uporabna tudi doma
Ročne hidravlične dvigalke, ki so manjša oblika hidravličnih dvigalk, lahko uporabljamo tudi v domačem okolju, saj izredno olajšajo dvigovanje zelo težkih bremen, tako lahko nekatera opravila naredi celo en sam človek, medtem ko bi brez omenjene naprave nek predmet morala dvigovati skupina ljudi.
ROČNA HIDRAVLIČNA DVIGALKA
V domačem okolju lahko ročna hidravlična dvigalka pride prav pri že zgoraj omenjeni menjavi pnevmatik in je nepogrešljiva pomoč v domačih mehaničnih delavnicah, saj je z njeno pomočjo mogoče brez težav dvigniti avtomobil. To (domačim) avtomehanikom omogoča, da si natančneje ogledajo njegovo podvozje. Zelo je priročna tudi na kmetijskih zemljiščih, kjer je pogosto potrebno dvigovati velika bremena, ali v različnih skladiščih.
Potrebno je poskrbeti za varnost
Četudi je naprava zasnovana tako, da je enostavna za uporabo, saj je sestavljena iz robustne konstrukcije, omogoča enostavno uporabo in je zaščitena z varnostno funkcijo, je potrebno pri domači uporabi upoštevati nekatere varnostne omejitve. Samo tako lahko namreč poskrbimo, da ne pride do poškodb.
Varnostni funkciji, ki poskrbita za varno delovanje, sta:
- da se sistem znotraj naprave lahko aktivira le z uporabo ročice in
- varnostni ventil, zaradi katerega je naprava stabilnejša med premikanjem ter hkrati poskrbi, da se ta ne preobremeni.
Seveda pa mora za varno delovanje ročne hidravlične dvigalke poskrbeti tudi vsak posameznik sam. - Uporabljati jo je potrebno le na popolnoma stabilnih podlagah.
- Breme mora biti med uporabo naprave pravilno nameščeno.
- Potrebno je izbrati napravo, ki omogoča dovolj veliko nosilnost, saj vsaka ni primerna za vsako breme.
- Redno je potrebno preverjati izpravnost naprave.