Avtomobilske gume za jeklenega konjička- zanesljive, varne in poceni gume

Avtomobilske gume marsikomu predstavljajo velik finančni strošek, kaplja čez rob pa je, da jih je potrebno menjavati na 4 do 6 let. Vendar pa temu ni treba, da je tako- dandanes poznamo na tržišču ogromno kvalitetnih in hkrati poceni gum.

Avtomobilske gume namreč niso nekaj, pri čemer bi varčevali, saj so le-te ključne za varno vožnjo v avtomobilu. Zagotovite si svoj par ali četverico novih in poceni gum ter ostanite varni med vožnjo. Svojega življenja ne prepuščajte v roke avtomobilskih gum.

Avtomobilske gume

Kaj je naloga kvalitetnih avtomobilskih gum?

Gume za avtomobil so edini stik med podlago in avtomobilom, zato so izjemno pomemben sestavni del avtomobila. Naloge, ki jih morajo opravljati tudi kvalitetne avtomobilske gume poceni, so:

  • prenos bremena iz avtomobila na podlago,
  • blaženje neravnin cestišča,
  • prenos moči in sil pri pospeševanju in zaviranju,
  • prenos bočnih sil na zavojih,
  • dober oprijem na cesti.

Kvalitetne gume, ki opravljajo vse zgoraj opisane naloge, boste našli na naši spletni strani in spletni trgovini. Preglejte ponudbo kvalitetnih in poceni gum in si še danes priskrbite poceni gume za naslednjo sezono.

Kdaj je potrebno zamenjati avtomobilske gume?

Gume za avto, ne glede na to koliko avto vozite, je potrebno zamenjati najmanj na vsake 4 do 6 let. Tudi če z avtom ne prevozite ogromno število kilometrov, sam material gume razpada in po nekaj letih ni več varen za vožnjo. Poleg osnovne omejitve do približno 6 let uporabe, za menjavo gum uporabljamo še dva kriterija.

Menjava avtomobilskih gum- obraba

Gume za avto in njihov minimalni profil je tudi zakonsko določen. Globina lamele na letnih gumah mora biti najmanj 1,6 mm, na zimskih gumah pa 3 mm. Te minimalne zahteve niso zgolj na pamet postavljene meje, vendar so gume z majhnimi profili nevarne za uporabo.

Če žlebiči oz. lamele za odvajanje vode niso dovolj globoki, se lahko med gumo in podlago ujame plast vode. Avtomobilska guma in posledično avtomobil izgubi stik s podlago, posledice pa so lahko katastrofalne in v skrajnih primerih tudi usodne. Celo gume za dež dirkalnih formul imajo globok profil, torej ga definitivno potrebujete tudi vi na svojih avtomobilskih gumah za vsakodnevno vožnjo.

Merjenje globine profila gum za avto


Menjava avtomobilskih gum- sezona

V osnovi poznamo dve različni gumi za avtomobil- letne gume in zimske gume. Poleg globine profila se razlikujeta tudi po sami sestavi gume. Zimske gume vsebujejo več kavčuka, kar omogoča prožnost tudi pri nižjih temperaturah. Optimalne temperature za zimske gume so do +7°C. Med 15. novembrom in 15. marcem je uporaba zimskih gum obvezna, saj se vremenske razmere pozimi drastično spremenijo.

Pozimi, ko je sneg, dež in poledica pogost pojav, je potrebno uporabljati zimske gume. Zimske gume lahko uporabljate tudi poleti, vendar pa se morate zavedati, da so te mehkejše in boste na vročem poletnem asfaltu avtomobilske gume hitreje preprosto »zradirali«. Tretja opcija oz. kompromis zimskih in letnih gum so celoletne gume. Te lahko uporabljate tako pozimi kot poleti, vendar pa so primerne za tiste, ki z avtomobilom ne prevozite veliko kilometrov.

Kje in kako lahko menjam gume za avto?

Za menjavo avtomobilskih gum se lahko odločite za menjavo pri vulkanizerju ali menjavo doma. Za slednjo je potrebno kar precej predznanja in natančnosti, zato vam svetujemo, da se oglasite v naši vulkanizerski delavnici. Poceni gume, kupljene pri nas, vam bomo tudi brezplačno namestili. Vaše avtomobilske gume bomo previdno zamenjali, nudimo pa vam tudi hranjenje gum za avtomobil za naslednjo sezono. Tako vam olajšamo skladiščenje, prelaganje, odvečno zavzemanje prostora, in neprijetno pretovarjanje v avtomobilu.

V kolikor se boste odločili za menjavo avtomobilskih gum doma, je pozornost potrebno nameniti tudi njihovem hranjenju. Gum za avtomobil ne postavite pokonci eno ob drugo, temveč jih obesite ali pa zložite eno na drugo. Pred samim shranjevanjem gume očistite kamenčkov, ki so se morda zarili v žlebičke, in preglejte gume za avto za morebitne mehanske poškodbe.

Menjava avtomobilskih gum

Katere avtomobilske gume moram kupiti?

Vse gume za avtomobile pa niso enake, zato je potrebno poznati oznake na robu avtomobilske gume

Razlaga oznak na gumah

Te oznake so naslednje:

  • širina pnevmatike izražena v mm,
  • višina pnevmatike izražena v %- glede na širino pnevmatike,
  • zgradba pnevmatike- radialna,
  • premer platišča izražen v colah,
  • indeks nosilnosti,
  • indeks hitrosti,
  • datum izdelave.



Kako skrbeti za avtomobilske gume poceni?

Za zimske in letne gume je za čim daljšo uporabo potrebno za gume tudi dobro skrbeti. Najočitnejši ukrep je, da zimskih gum ne uporabljate v poletnih mesecih, saj bo obraba večja. Avtomobilske gume redno pregledujte za razne vidne mehanske poškodbe, prav tako pa skrbite za tlak v pnevmatikah. Tega preverite vsaj enkrat mesečno in vedno na hladnem vozilu.

Priporočen zračni tlak določi proizvajalec vozila in je naveden na notranji strani lopute rezervoarja za gorivo ali na nosilcu vrat oz. zapisan v priročniku o vašem vozilu. Nepravilno napolnjene gume za avto bodo privedle do ostalih poškodb in obrabe na vozilu, kar pa seveda pomeni dodatne stroške za popravilo avtomobila. Ob menjavi gum jih hranite pravilno, torej obešene ali naložene eno na drugo.