Vrednost zlata: kaj vpliva na odkupne cene zlatih kovancev in palic

Vrednost zlata – lomljenega in investicijskega – je nekaj, s čimer se ukvarjajo tako tisti, ki razmišljajo o nakupu oziroma odkupu, kot tisti, ki načrtujejo prodajo. Prvi bi seveda želeli, da je cena na unčo, ki je osnovna mera pri prodaji in odkupu, karseda nizka. Po drugi strani pa so v primeru prodaje zaželene čim višje odkupne cene zlata.

Kako dolgo je smiselno čakati, da cene narastejo, oziroma padejo? Ali je mogoče v bližnji prihodnosti pričakovati večja nihanja? Kje vse vpliva na vrednost zlata ter kako se določi konkretna cena za odkup palic, kovancev, ploščic in lomljenega zlata?

Vrednost zlata

Vrednost zlata je precej bolj predvidljiva od vrednosti denarja

Preden se natančneje posvetimo dejavnikom, ki vplivajo na cene za odkup zlatih kovancev in palic ter lomljene kovine, moramo poudariti, da je vrednost zlata, ki velja za eno od najdragocenejših na svetu, nedvomno bistveno bolj stabilna, posledično pa nadpovprečno predvidljiva.

Ne glede na valuto, v kateri varčujete, lahko privarčevani denar hitro izgubi svojo vrednost. Čeprav ostaja nominalna vrednost enaka, ostanete v praksi praktično brez prihrankov. Govorimo seveda o posledicah inflacije, za katero se včasih uporablja kar izraz razvrednotenje denarja.

Vrednost zlata je precej manj odvisna od geopolitičnih dogodkov, povprečnega bruto domačega proizvoda posameznih držav in sorodnih dejavnikov, zato gre za bistveno varnejšo naložbo, pri kateri je možnost za ohranitev – ali celo povečanje vrednosti – zelo visoka. Niti pri prodaji niti pri nakupu zato običajno ni potrebno pretirano taktiziranje. Zagotovo pa je nakup v osnovi najbolj smiseln takrat, ko odkupne cene zlata padajo, prodaja pa takrat, ko cene rastejo.

Odkupne cene zlata

Odkupne cene zlata se spreminjajo vsakodnevno

Možnost za drastična nihanja je torej bistveno manjša kot pri denarju ali pri obveznicah, kar pa še ne pomeni, da se odkupne cene zlata ne spreminjajo. Do sprememb cen prihaja vsakodnevno oziroma celo večkrat na dan. Osnova za odkupne cene so praviloma borzne cene.

Če razmišljate o nakupu ali prodaji, je vsekakor smiselno, da posvetite nekaj časa spremljanju teh sprememb. Na podlagi spreminjanja trendov boste lažje izbrali najprimernejši trenutek za nakup/prodajo.

Odkup zlatih kovancev in palic ter določanje vrednosti

Končni izkupiček je odvisen od konkretnih lastnosti in oblike kovine. Natančna vrednost se oceni neposredno pred prodajo. Ko gre za t. i. investicijsko/naložbeno zlato, torej za odkup zlatih kovancev, palic in ploščic, je izjemno pomembna čistina. Ta mora ustrezati standardom, ki veljajo na trgu plemenitih kovin.

ODKUPNE CENE ZLATA

Pri tem naj opozorimo, da so standardi, v skladu s katerimi je opredeljeno naložbeno zlato, zelo strogi, kar pomeni, da se mora čistina močno približati največji možni čistini, tj. 24 karatom. Za odkup zlatih palic in ploščic, ki so zagotovo še posebej smiselna izbira, če vas zanima naložba v prihodnost, je zahtevana čistina 995/1000 ali več. To pomeni, da mora palica ali ploščica vsebovati kar 99,5 odstotkov čistine.

Pri kovancih, ki so priljubljeni predvsem med zbiratelji, je kriterij nekoliko manj strog, vendar je kljub temu potrebna visoka čistina, in sicer najmanj 900/1000. Pri preverjanju mase in čistine se uporabljajo različni testi in meritve. Ena od možnosti je na primer kislinski test. Pri testiranju pa se lahko uporabljajo tudi posebni inštrumenti – v tem primeru govorimo o XRF-pregledu.

Vrednost zlata

Možen tudi odkup lomljenega zlata

Posebna kategorija je odkup lomljenega zlata. Med lomljenega uvrščamo različne vrste nakita: verižice, uhane, prstane, zapestnice, broške ipd. V to skupino pa med drugim spada še dentalno zlato. Ko gre za odkup lomljenega zlata, ni pričakovana enaka čistina, ki se pričakuje, ko gre za odkup zlatih kovancev, palic in ploščic. Seveda pa bo na vrednost tudi tu najbolj vplivala prav čistina.

Ste morda doma našli nakit, ki bi ga želeli prodati, vendar nimate niti okvirne predstave o vrednosti oziroma o tem, koliko lahko za nakit iztržite? Zakaj bi ugibali, če je možna brezplačna strokovna ocena čistine in s tem vrednosti. Tako boste lahko razmišljali v okviru konkretnih možnosti, posledično pa se boste lažje odločili, ali je nakit smiselno prodati.

Odkup zlatih kovancevOdkup zlatih kovancev

Kaj pa davki?

Pri prodaji in nakupu se pogosto pojavijo vprašanja, povezana z davki. Kako visoki so in katere dajatve natančno ste dolžni plačati kot kupec/prodajalec? Ali veljajo za fizične in pravne osebe različna pravila?

Niti prodaja niti odkup zlatih kovancev, palic, ploščic in nakita nista vezana na obvezno plačilo davka na dodano vrednost. Pri tovrstnem poslovanju ste torej oproščeni plačila omenjenega davka. To določilo ne velja samo za fizične osebe. Plačila davka na dodano vrednost so namreč oproščeni tudi pravni subjekti.

Po drugi strani morajo pravni subjekti v primeru prodaje plačati davek na kapitalski dobiček, medtem ko se boste fizične osebe izognile tudi temu davku. To je še eden izmed razlogov, zakaj gre za odlično naložbo ter za eno izmed najugodnejših in najzanesljivejših oblik varčevanja. Ne le da so vaši prihranki s tem zaščiteni pred vplivom inflacije, obenem se izognete stroškom pri samem trgovanju, ki so pri drugih oblikah naložb nemalokrat precej visoki.

Odkupne cene zlata

vir: https://zlatopoposti.si/